Главното действащо лице в управлението на марката, Михаел Лайтерс, отряза мераците на пуристите за батерии, заявявайки категорично по време на Годишното общо събрание на акционерите, че таванът на електрификация за този модел спира до хибридното задвижване. Зад това решение обаче не стои просто сляпа романтика по мириса на бензин, а суров бизнес прагматизъм. Компанията преминава през буреносен финансов период, след като маржът на нейната оперативна печалба се срина главоломно от 14,1% до критичните 1,1% за фискалната година. Според ръководството в Щутгарт, основният препъникамък се крие в прекалено раздутото и сложно портфолио от модели, което е довело до размиване на ексклузивността на марката.
При подобен финансов натиск, хвърлянето на колосални ресурси в разработването на изцяло електрическо Porsche 911 би било чиста проба хазарт с непредвидим край. Никой не може да гарантира дали консервативното ядро от клиенти би приело подобна иновация, или това ще се окаже автогол за германците. В резултат на новата реалност, амбициозната стратегия на марката, предвиждаща 80% от продажбите да идват от коли на ток до 2030 година, най-вероятно ще бъде пратена в бокса за неопределено време. На нейно място идва новата спасителна програма "Стратегия 2035", която пренарежда приоритетите из основи и слага край на безумната надпревара за пазарен обем за сметка на маржовете.
Зад кулисите се оказва, че германците преосмислят изцяло електрическите си планове за цялата гама. Докато иновативната система T-Hybrid, дебютирала в модификацията GTS, вече си проправя път и към бруталното Turbo, други проекти пострадаха сериозно от затягането на коланите. Новото поколение на по-малкия братовчед 718 (Boxster и Cayman), което първоначално бе замислено изцяло на ток, в момента спешно се пренасочва обратно към възможността да приема двигатели с вътрешно горене. Междувременно марката вече спря от продажба комби версиите Cross Turismo и Sport Turismo на Taycan за пазара в Северна Америка, а планираният нов голям триредов кросоувър над Cayenne ще дебютира първо с конвенционален агрегат, вместо като чист електромобил.
Въпреки сериозните съкращения на разходите и предстоящото свиване на гамата от модификации, Михаел Лайтерс подчертава, че Porsche не вдига бялото знаме пред електрическата ера. Напротив, бъдещото електрическо Cayenne ще играе ключова роля за обемите в този сегмент. Идеята обаче е ясна – всъдеходите и семейните модели трябва да носят печалбите и да финансират съществуването на иконата, докато 911 остава недосегаемо в своя собствен бензинов храм. Защото в Щутгарт най-накрая разбраха, че силата на една марка не се измерва с броя на продадените лизингови автомобили, а с емоцията, която кара клиентите съзнателно и с гордост да платят високата цена за истински спортен автомобил.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ха-ха-ха
13:31 28.06.2026
2 Ако
Коментиран от #5
13:58 28.06.2026
3 Хахахаха
14:16 28.06.2026
4 Когато
Коментиран от #9
14:40 28.06.2026
5 Италянците
До коментар #2 от "Ако":
също може да ги караш всеки ден, но е факт, че може би са малко по- непрактични от лвабата Но ако трябва и да сме честни, играят в различни лиги14:42 28.06.2026
6 Оня
14:47 28.06.2026
7 Оня
14:51 28.06.2026
8 Оня
Коментиран от #10
14:59 28.06.2026
9 Хахахаха
До коментар #4 от "Когато":
Ама вие пак не разбрахте. Заглавието е подвеждащо. Порше не се отказва от електрически Порше. Порше няма да правят 911 електрически! Просто Порше 911 ще остане с ДВГ, това е. Това не означава, че Порше се отказва от ел. коли!Коментиран от #15
15:04 28.06.2026
10 Хахахаха
До коментар #8 от "Оня":
И старите телефони бяха с батерии, които държаха по цяла седмица, ама вече никой не ги ползва. Всички са с телефони, които държат един ден! А уж никой нямаше да си сменя телефона за нови.Коментиран от #11
15:06 28.06.2026
11 Оня
До коментар #10 от "Хахахаха":
"Независимостта" на старите автомобили, не е само в огромния им пробег от зареждане с гориво до следващото. По-важният аспект на тази независимост, е че никой никъде не те следи и не знае къде си, с кого си, какво си говориш, мислиш, кога си пр.ъднал и т.н. В таблета на колела си буквално разголен, оголен - буквално и преносно. Хайде, благодаря ! Не и на мен тези простотий.Коментиран от #13
15:25 28.06.2026
12 Оня
15:28 28.06.2026
13 Делократ
До коментар #11 от "Оня":
Само дето на старите автомобили ни знарш дали спират добре ни знаеш дали завиват добре ни знаеш дали няма да им фръкне двг в един момемт навън.15:54 28.06.2026
14 До 10тия
16:11 28.06.2026
15 Не съм
До коментар #9 от "Хахахаха":
сигурен, предвид, че се отказаха от Е задвижване и на други модели, защото няма интерес. А тяхната моделна гама е къса. Тайканите както се появиха така и изчезнаха17:33 28.06.2026