„Булгаргаз“: Shell ще доставя за България втечнен природен газ от САЩ през Турция по договора с "Боташ"

12 Май, 2026 13:13 1 825 47

  • „булгаргаз“-
  • shell-
  • доставя-
  • българия-
  • втечнен природен газ-
  • сащ-
  • турция-
  • договор-
  • боташ

Офертите са оценявани по методика, включваща най-ниска доставна цена, срок и начин на плащане

„Булгаргаз“: Shell ще доставя за България втечнен природен газ от САЩ през Турция по договора с "Боташ" - 1
Снимка: БГНЕС

Shell е компанията, класирана на първо място в търга на „Булгаргаз“ ЕАД, за доставка на един товар втечнен природен газ (ВПГ). Той ще бъде доставен в Турция за нуждите на българското държавно дружество, като се използва договора за капацитет с „Боташ“, съобщиха от „Булгаргаз“.

Товарът идва от САЩ и се очаква да пристигне в края на месец май, уточни бТВ. Количеството втечнен природен газ ще бъде използвано за нуждите на българските потребители през предстоящия летен сезон, съобщава обществения доставчик.

Общо пет компании са подали оферти в тръжната процедура за доставка на един товар втечнен природен газ с обем 1 000 000 мегаватчаса (около 95 млн. куб. м. природен газ в стандартни условия - бел. ред.). Обявлението за процедура бе обявено на 29 април, като тогава от "Булгаргаз" обявиха, че са поканени 37 компании.

Shell е класирана на първо място, тъй като е предложила най-конкурентни условия съобразно заложените критерии. Офертите са оценявани по методика, включваща най-ниска доставна цена, срок и начин на плащане.

Специализираният плавателен съд ще бъде натоварен в САЩ, като се очаква да пристигне в края на месец май. Количеството втечнен природен газ е предназначено да покрие нуждите на българските потребители през предстоящия летен сезон.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 26 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 1488

    23 6 Отговор
    4 пъти по евтин ?
  • 2 1488

    31 17 Отговор
    комисионната за румен колко ще е

    Коментиран от #12, #25, #37

  • 3 кой мy дpeмe

    15 4 Отговор
    що бе ?
    нал бгто е с най евтини горива в историята ??
  • 4 Гробар

    25 3 Отговор
    Дай от Марс за по-евтино.
  • 5 Де й Илия -

    20 2 Отговор
    на кирия !
  • 6 Гресирана ватенка

    11 15 Отговор
    Браво на Мунчо дьо Гол 😁😁😁
  • 7 провинциалист

    24 9 Отговор
    Я, боташ работел, а ф-ките - не...

    Коментиран от #24

  • 8 Гоуст

    42 6 Отговор
    България ще внася руски втечнен газ от САЩ през Турция...

    Коментиран от #16

  • 9 Насадиха

    27 6 Отговор
    държавата и българските граждани на пачи яйца и продължават прогресивно !
  • 10 Последния Софиянец

    8 18 Отговор
    Можело значи?
  • 11 ШЕФА

    42 3 Отговор
    Това е нещо нечувано и може да се каже само от български политик-престъпник ! Доматите са по скъпи защото идват от Турция,НО газта е по евтина защото идва от Америка,има няма 10 000 км. За такива измами и престъпления в нормални държави вкарват престъпниците в затвора с доживотни присъди.
  • 12 Смехоран

    16 2 Отговор

    До коментар #2 от "1488":

    Не колко ще е,тя вече е...казват 60 000 евро/месец.Така съм чул,не знам дали е.

    Коментиран от #22, #23

  • 13 Българин

    17 1 Отговор
    Дебилизма стигна нови рекорди!
  • 14 Хихи

    25 5 Отговор
    Чичо Дончо, ще го купува от Путин и ще ни го продава, така демократизиран ....

    Коментиран от #32

  • 15 САЩ и евтино

    27 3 Отговор
    Няма как да е евтина газта, като прекосява океана и Средиземно море.

    Коментиран от #31

  • 16 Хихи

    15 5 Отговор

    До коментар #8 от "Гоуст":

    Демократична газ
  • 17 Цък

    5 12 Отговор
    Значи можело.
  • 18 ТИР

    17 5 Отговор
    Ясно е че дори Москвич да внасяме то пак е от Сащ ....
  • 19 здрасти

    12 1 Отговор
    А трябва ли ни? С какво е по-добър от азерския газ?

    Коментиран от #42

  • 20 Българин

    6 6 Отговор
    Те така
    Това правителство ще си изкара мандата значи
  • 21 Варна

    10 2 Отговор
    Докато престъпниците били последните 20 г. и тези които са сега в Булгаргаз не отидат в затвора и не им се конфискува всичко ние ще продължаваме да плащаме най скъпият газ и ток,защото тока от АЕЦ Козлодуй отива за Украйна на себестойност !
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Ку-ку

    12 4 Отговор

    До коментар #7 от "провинциалист":

    Абе, той Боташ си работи, ама на каква цена е този пренос, знаеш ли.....ще го усетиш по сметките, няма проблем 🤣🤣🤣

    Коментиран от #28, #44

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Питай

    2 6 Отговор
    половинката си
  • 27 Разбрахте ли схемата на Рундю и Гуцана

    11 3 Отговор
    През измамата с Боташ отново захранваме господарите от САЩ.

    Коментиран от #30

  • 28 А ти

    4 3 Отговор

    До коментар #24 от "Ку-ку":

    откъде му знаеш цената?
  • 29 Бугарак без акъл

    6 3 Отговор
    Друго си е руски газ с десеторна краварска надценка бравас
  • 30 Е па

    4 2 Отговор

    До коментар #27 от "Разбрахте ли схемата на Рундю и Гуцана":

    нали ти твърдеше тук, че щял да храни Путин? Сега пък твърдиш, че били краварите. "Много си т@п, Саше!"
  • 31 Владо

    4 4 Отговор

    До коментар #15 от "САЩ и евтино":

    За мен договора с Баташ е пълна измама и хранилка, не съм гласувал и за Радев но ако трябва да сме обективни в САЩ природния газ е най-евтин.

    Коментиран от #34

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Пешо

    5 1 Отговор

    До коментар #31 от "Владо":

    На кой му дреме какъв е за теб този договор. Нито си го чел, нито му знаеш клаузите.
  • 35 Феникс

    6 2 Отговор
    Газ ще има за всички от сърце, на каква цена е друг въпрос, новата финансова полиция ще навестява ли и Булгаргаз? :)

    Коментиран от #36

  • 36 Тц,

    2 2 Отговор

    До коментар #35 от "Феникс":

    ще навестява семейството ти, когато отсъстваш 🤭
  • 37 Питай

    1 2 Отговор

    До коментар #2 от "1488":

    половинката си. Тя захлебва от неговите комисионни.
  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 Хубаво е

    2 4 Отговор

    До коментар #33 от "мхм":

    Не знам каква е цената , предполагам борсова ,но се потвърждава слуха , че купуваме руска газ от американците .Преди време гледах документален филм за добив на газ в Русия в тия най източните райони . В базата , при много ниски температури около -40 -50 градуса един руснак обясняваше , че в базата има 50 човека , само 3 са руснаци и те са шефовете . Находището е дадено на концесия на американците , защото руснаците не разполагат с технологията за извличане на газ от километри и се разплащат в газ .Интересен беше отговора на въпроса , каква е транспортната техника в базата ? Нямаше колебания в отговора , човекът си отговори съвсем откровено , няма руска техника в базата , не се справяла с минусовите температури .Мис

    Коментиран от #41

  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Къде

    5 1 Отговор

    До коментар #39 от "Хубаво е":

    го чу този слух? И ако не купуваме директно газ от Русия, ние ли сме виновни или американските и европейски санкции?
  • 42 Цък

    6 1 Отговор

    До коментар #19 от "здрасти":

    Защо да е по добър, може и да е по скъп.. Просто азерския не достига. Ако направите една справка ще излязат едни цифри и ще се чудите как стават тези неща. Вътрешното потребление плюс износа са по големи от добива. От къде ли се попълва тази разлика. Всички мълчат и купуват. Преди войната в 404 Алиев бе обевен нещо като диктатор от ЕС, а сега е първи демократ. Двойни западни стандарти. Старите хора казват интереса клати феса.
  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 провинциалист

    4 1 Отговор

    До коментар #24 от "Ку-ку":

    "Абе, той Боташ си работи," - ама ф-ките не летят. Кихнахме един Боташ за тях, половината ги няма, другата половина приеха ли ги на въоръжение? А колко Боташа ще има да кихаме за тях, е една отдеелна тема.
  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 Инженер

    5 0 Отговор
    А къде ти излиза сметката и какъв е смисъла да компресираш газ под високо налягане и да го транспортираш на 9000 км с дизелов кораб вместо да го пуснеш по тръба от 1500 км ?????
    Аааа сетих се, причината е "алчност".
  • 47 Цвете

    2 1 Отговор
    А КАК ЩЕ ИГРАЕ РОЛЯТА НА " БОТАШ " В СЛУЧАЯ? ОБЯСНЕТЕ ПОДРОБНО И ДАЛИ ЩЕ ОТПАДНАТ ТЕЗИ БЛИЗО 6 МИЛИАРДА ,КОИТО ГИ ДЪЛЖИ РАДЕВ И ГРУПАТА ПОСТАВИЛА ПОДПИСИТЕ СИ ? ✈️🙄✈️🇧🇬🎲🇧🇬
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове