Още от миналата година, при митичното влизане в Еврозоната, беше ясно, че плоският данък не може и не бива да остава. Един път го каза противна институция като МВФ, после Световната банка, сега идва като позиция на ЕК.
Не знам какво трябва да се случи в България - ядрен взрив или нова "Бангаранга", за да може тази мисъл да озари и поредното управление.
Вместо да си играе на ча-ча с идеи като орязване на майчинството, спиране на ковид-добавки и други - просто плоският данък трябва да умре.
Този порочен кръг - да одираме от гърба на най-уязвимите пари, за да балансираме бюджета е нефелен в своя зародиш.
Време е за нова данъчна система.
Европа ни го казва...
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
Коментиран от #4, #18, #51, #54, #72
17:04 05.06.2026
2 хаха
ХАХАХА!
17:05 05.06.2026
3 Делю Хайдутин
Коментиран от #73
17:05 05.06.2026
4 хаха
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Ето го дилетанта пак. Дилетант който избирал Сглобени Тикви, Шопари и подобни вГЗраждани единици.ХАХАХА!
17:06 05.06.2026
5 Магнитски
17:06 05.06.2026
6 Евгени от Алфапласт
17:07 05.06.2026
7 ДрайвингПлежър
Честно ти казвам 1000 човека и нещата ще тръгнат! Не е толкова дълъг списъка!
17:07 05.06.2026
8 Дзак
Коментиран от #13
17:08 05.06.2026
9 кой му дреме
Коментиран от #11
17:08 05.06.2026
10 хаха
България събира малко данъчни приходи и облагането не е справедливо
Според ЕК „плоският данък от 10% без необлагаем минимум води до по-слаба данъчна прогресивност“
Ще махате и песен ще пеете.
17:08 05.06.2026
11 хаха
До коментар #9 от "кой му дреме":
Какви "българи" бе? Вие там сте на 80% ромляни и ф3сове17:10 05.06.2026
12 Първанов
Коментиран от #29
17:10 05.06.2026
13 Анонимен
До коментар #8 от "Дзак":
Е, някои са забогатяли покрай Георги Илиев и компания!Коментиран от #17
17:11 05.06.2026
14 Синята лавина
17:11 05.06.2026
15 Бизнесмен
17:12 05.06.2026
16 Да бе
17:13 05.06.2026
17 Анонимен
До коментар #13 от "Анонимен":
Хора сме!17:13 05.06.2026
18 Соломон
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
А ако ако не бяхме приели еврото сега борда ще ше да е паднал.И тогава кеф ти лев кефти рублиКоментиран от #24
17:13 05.06.2026
19 Миме
17:15 05.06.2026
20 Цървул
17:15 05.06.2026
21 То ако се вдига пак ще е пяна
17:16 05.06.2026
22 хаха
Да види хубаво докъде я докара Западна Европа с прогресивния данък- квалифицираните и успелите масово се изнасят към офшорни зони и бедните стават още по-бедни, средната класа вече е само по име средна, защото едва скърпва месеца- хубаво се водиш на 7000, ама след прогресивния данък си на чисто 3000, наеми огромни- хазяинът не е луд и иска по 2, за да плати половината като данък и да му остане нещо, услуги скъпи- същата сметка като с наема. И после ще стимулират инвестиции с еврофондове.... И при кой отиват? При олигарсите, дето са си направили структури с офшорки и плащат 0 данък и всъщност те искат прогресивен данък, та овцете да са им роби доживот.
Плоският данък е това, заради което забогатяхме. Хората с него имат повече свободни пари за харчене и така се отварят нови бизнеси, може да се спести от заплата малко да отвориш магазинче, после да наемеш и хора. Ако половината пари отиват в държавата, то колко трябва да взимаш, за да спестиш?
17:17 05.06.2026
23 Вече няма БСП
Коментиран от #74
17:18 05.06.2026
24 ДрайвингПлежър
До коментар #18 от "Соломон":
Паднал ти е мозъка на тебе - борд като нашия не може да го сринеш, освен ако не гласуваш махането му в парламентарна зала - той се самопоправя всеки път когато ти изпростееш!Най-голямата грешка е махането на борда и приемане на прокаженото евро!
Е СЕГА ЩЕ ВИДИТЕ КВО Е ДА СИ В ЕДИН КЛУБ С КРАДЦИ!
Коментиран от #32, #56
17:18 05.06.2026
25 Фурнаджийска лопата
17:19 05.06.2026
26 Данъкът
17:19 05.06.2026
27 Тома
17:20 05.06.2026
28 хмммм
17:20 05.06.2026
29 хаха
До коментар #12 от "Първанов":
Когато Станишев въведе плоския данък, държавата почна да прибира в пъти повече пари от времето на прогресивния. При данък примерно 1000 на месец не си струва да рискуваш да те хванат, да плащаш на счетоводители, за фалшиви фактури и т.н. При 5000 вече си струва, щом с плащането му ще получиш вместо 9000 чисто 5000.А и работещите на високи заплати рязко ще поискат да минат на черно. Вместо 2500 евро ще взимаш чисто 2000 примерно. Е, няма да има много желаещи. А работодателят няма да вдигне заплатата с 1000 евро след данъка да имаш пак 2500 или ще ти каже близките 10г да забравиш повишение на заплатата.
17:22 05.06.2026
30 Ами
Едва ли ще вдигнете корпоративния данък.
Днес един работник плаща близо 40% осигуровки, 10% плосък данък,
20% ДДС и акциз. Плюс местни данъци и такси.
17:25 05.06.2026
31 Преди години (около 2000г.)
Данък = (процент.(доход- необлагаем минимум))(прогресивност).
Степента е равна на 1 при плосък данък, по-голяма от 1 при прогресивен и по-малка от 1 при регресивен данък.
Коментиран от #37
17:25 05.06.2026
32 Соломон
До коментар #24 от "ДрайвингПлежър":
Прав си няма как да го махнеш.Само дето курса на евро лев нямаше да бъде 1,958 а 19,5817:25 05.06.2026
33 Плоска е
17:26 05.06.2026
34 Гражданин
17:29 05.06.2026
35 Нещо
17:29 05.06.2026
36 икономист
17:30 05.06.2026
37 Нещо
До коментар #31 от "Преди години (около 2000г.)":
Тц! Не. (прогресивност)=1Коментиран от #45
17:32 05.06.2026
38 Рейгън
Коментиран от #41
17:32 05.06.2026
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Крайно време е
17:33 05.06.2026
41 Нещо
До коментар #38 от "Рейгън":
Мда. Плащаме някакви данъци и осигуровки за услуги които стават все по-скъпи и по-тъпи. И после да ни искат още пари за това?! КАкво вдигне на данъци ги гони. Като немаш пари си живееш по чергата.17:36 05.06.2026
42 Анонимен
Коментиран от #49, #94
17:37 05.06.2026
43 Грозна Нация !
Държава !
17:37 05.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Степента не излезе
До коментар #37 от "Нещо":
в коментара. След двете затворени скоби има знак за степен която не излезе в текста.17:40 05.06.2026
46 Факти
Коментиран от #60
17:41 05.06.2026
47 Карло
17:41 05.06.2026
48 ОБЕКТИВНИЯ
и стриктен контрол за укриване на доходи! Като "изгорят" няколко
тЕрикати за укриване на доходи
всичко ще си дойде на мястото !
Щом в цяла Европа може ,значи може и у нас!
17:42 05.06.2026
49 Защото ще има
До коментар #42 от "Анонимен":
пенсии по 15 000€ при минимална 300€ - висши съдии, директори на банки, разните бордове на директори, шефове на медицински заведения и др.17:44 05.06.2026
50 гошо
17:47 05.06.2026
51 Хаха хаха ха
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Симов, БКП умря!17:47 05.06.2026
52 Умен
17:54 05.06.2026
53 ои8уйхътгрф
- 100% от всички чужди "инвеститори" са у ваштъ дупкъ точно заради плоският данък...
- махнете ли им кирията в срок до 5 години всички ще са се изнесли...
- дръжте тогава тоя бонус от 120-150 000 безработни...
17:54 05.06.2026
54 Дойнов
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Валутен борд с лев вързан към Еврозоната, стабилно вървяхме към фалит.17:55 05.06.2026
55 Киро
17:55 05.06.2026
56 Бай Борд
До коментар #24 от "ДрайвингПлежър":
Преди 10 години Бай Бойко искаше да го маха тоя борд, но плоскомозъчни като тебе едва ли помнят.България имаше две опции 1. да махне борда и да има независима финансова политика, 2. да приеме еврото.
Коментиран от #65
17:59 05.06.2026
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Факти
17:59 05.06.2026
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 ои8уйхътгрф
До коментар #46 от "Факти":
Штъ уткрехнъ:Богатите НЕ ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ... Мога и да ти демонстрирам и обясня подробно как годишните ми разходи прескачат 200 бона + приходите ми са под 10 бона и реално плащам по-малко данъци от който и да е на средна заплата... Имоти, коли, вили и т.н. неща имам за над 30млн. и НЕ плащам данъци за тях...
В този гаден (за теб) свят данъци върху приходите си плащат ЕДИНСТВЕНО БЕДНИТЕ които бачкат за една смешна заплата...
18:02 05.06.2026
61 Дзак
С прогресивния данък ще се оплетат като пате в калчища!
18:05 05.06.2026
62 идиотиииии
Само приказките за подобна идиотия вече нанасят големи щети върху икономиката ни. Предтавете си, че сте инвеститор, който се колебае къде да направи инвестиция в региона. Е баш в тая кочина ли ще си хвърлите кинтите, дето незначт утре дали да вдигат данък или направо да национализират фабриките на 9 септември..... ужас
18:15 05.06.2026
63 Ще видим
18:27 05.06.2026
64 Ко речи?
18:44 05.06.2026
65 Мдада...
До коментар #56 от "Бай Борд":
И то се случи 2 в 1 - приехме еврото, от което следва падане на борда.18:46 05.06.2026
66 Перо
19:40 05.06.2026
67 АГАТ а Кристи
19:49 05.06.2026
68 Критик
19:52 05.06.2026
69 Разликата
19:52 05.06.2026
70 Работещ до изнемога
Не искам привилегии. Не искам да взимам от никого. Искам просто системата да отчита реалността че за мен всеки лев има значение. Когато плащам данъци от малка заплата, това не е абстракция, това е храна, сметки, лекарства, училище за децата.
19:54 05.06.2026
71 Кривак
19:54 05.06.2026
72 Ирония
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Фалирала е баба ти!България не е бедна държава, а ОГРАБЕНА от такива като Шиши Магнитски!!
19:55 05.06.2026
73 Мнение
До коментар #3 от "Делю Хайдутин":
Ами регистрирайте партия на бедните работещи и въведете справедливи закони.19:57 05.06.2026
74 Ирония
До коментар #23 от "Вече няма БСП":
На оня свят нама данъци!Ковчегът няма и ремарке за откраднатите пари от народа!
20:00 05.06.2026
75 Парадокс БГ
20:01 05.06.2026
76 Човешко достойнство
20:02 05.06.2026
77 Роро
20:02 05.06.2026
78 Радул
20:03 05.06.2026
79 Мнение
20:03 05.06.2026
80 Несправедливо е!!
20:04 05.06.2026
81 Европеец
20:04 05.06.2026
82 Акцент
20:05 05.06.2026
83 Прогресивно облагане
20:05 05.06.2026
84 Оцеляване
20:06 05.06.2026
85 Парадокс БГ
20:07 05.06.2026
86 Логично е!
20:07 05.06.2026
87 Разумен
20:08 05.06.2026
88 Справедливост
20:08 05.06.2026
89 Реалист
Коментиран от #96
20:09 05.06.2026
90 Трудно е
20:09 05.06.2026
91 Бедните крепят БГ
20:10 05.06.2026
92 Необлагаем минимум
Франция - до 11 600 евро годишно доходът е в НУЛЕВА ДАНЪЧНА ГРУПА!!!
Кипър - 22 000 евро годишно са необлагаеми според новата реформа!!!
Австрия - Първите около 13 500 евро годишно са с 0% данък!!!
Белгия - Личен необлагаем минимум около 11 180 евро годишно за 2026 г.!!!
България е изключение в ЕС. Навсякъде съществува механизъм, който защитава поне част от ниските доходи от подоходно облагане, докато в България - НЕ!!
Коментиран от #95
20:12 05.06.2026
93 Така е
20:27 05.06.2026
94 хаха
До коментар #42 от "Анонимен":
Таванът на осигуровките е сложен, защото са осигуровки, а не данък, а държавата няма как да плаща пенсия примерно 8000 на осигуряван на 10000. И този таван го има в цял ЕС всъщност. Просто там с прогресивния удрят високо платените хем да плащат като с осигуровки, хем да не получават срещу това пенсия, болнични, майчинство и т.н.21:02 05.06.2026
95 хаха
До коментар #92 от "Необлагаем минимум":
А ти наясно ли си, че дадените от теб доходи са ПОД МРЗ ЗА ТЕЗИ ДЪРЖАВИ? Гледай как се облагат средните доходи.21:03 05.06.2026
96 хаха
До коментар #89 от "Реалист":
Кои високи доходи? Тия с милионите не плащат и 10те %. Масово са с офшорки и затова и пътуват с месеци в чужбина да не стоят по 183 дни в България и нямат имоти на свое име, а фирмени или на роднини, подставени лица. За тях данъкът винаги ще е около 0.Лозанова и Михайлов наскоро се изнесоха в Италия да живеят, че я обичали много. Не се каза, че там има таван на данъка за чужденци с доход от чужбина 140 000 евро годишно- на милиард плащаш 0.14%. В Кипър спокойно си с 0- плащаш само здравни, ако доходът е от дивиденти, търговски марки и т.н. 2.5%, ако откриеш там ИТ фирма. Дубай 0 данък, Малта 0, Португалия 0, Малдивите 0, Швейцария 0 за дивиденти и подобни от чужбина(т.е. супер за фирмаджиите с милиони). Да продължаваме ли? Прогресивният е да удари теб и мен, дето нямаме милионите.
При това другото интересно- дивидентите в ЕС се облагат, ако отиват в холдинг в чужбина, с 0 в държавата източник и процента в държавата получател от нея. Т.е. тук данък дивидент може да е 50%, Х ще отвори офис на "холдинг" с 2-3 работника и ще плати 0 данък в Кипър и 0 в България.
Ако плащаха прогресивен данък и голям корпоративен на своите фирми, дали Урсула, Мерц, Макрон, нашите политици щяха да държат високи данъци? Те даже храната си я пишат фирмен разход и й прибират ДДСто през офшорните схеми.
21:12 05.06.2026