Забравете за литиево-йонните батерии, софтуерните актуализации и тихите електромотори! Един 62-годишен британски инженер на име Греъм Сайкс току-що доказа, че истинската революция в ускорението не идва от Силициевата долина, а от личната му работилница в Северен Йоркшир. Неговото творение, носещо напълно заслуженото име "Силата на природата" (Force of Nature), пренаписа законите на физиката на пистата Санта Под във Великобритания. Този безумен мотоциклет не се нуждае от бензин или скъпи редки метали – той се задвижва от най-обикновена, но брутално нагрята пара. И резултатите са толкова стряскащи, че карат дори най-бързите хиперколи на планетата да изглеждат като спрели.
Ускорението на тази парна ракета е нещо, което трудно се побира в човешкото съзнание: от 0 до 100 км/ч за абсурдните 0,4 секунди! За да си го представите по-ясно, в момента, в който премигнете, машината вече отдавна е минала стотицата. При един от последните си тестове чудовището измина класическата дистанция от 402 метра (четвърт миля) за едва 5,5 секунди, развивайки умопомрачителните 310 км/ч. И това не е всичко – на по-къси отсечки "Силата на природата" е още по-безмилостна, заковавайки 201 метра за 3,17 секунди при скорост от близо 327 км/ч. В света на двете колела единствено легендарният френски пилот Ерик Тебул е постигал нещо по-бързо (4,976 секунди през септември 2022 г.), но неговата машина разчиташе на доста по-опасния водороден прекис.
Цялата тази брутална мощност се генерира по изумително чист и същевременно елементарен начин. В сърцето на мотоциклета е разположен 120-литров съд под налягане, пълен с пречистена вода. Малка горелка, работеща с керосин или растително масло, нагрява водата до 260 °C, вдигайки налягането до свирепите 50 бара. Когато Сайкс натисне пусковия бутон на кормилото, отваряйки специалните дюзи, водата излита навън, разширява се мигновено в пара в съотношение 1620 към 1 и изхвърля по 40 литра в секунда с оглушителен звуков взрив. Това генерира мощна тяга за около 3 секунди, а претоварването, което пилотът изпитва, достига космическите 6,8 G – сила, с която се борят единствено пилотите на изтребители.
Греъм Сайкс започна работа по този проект през 2020 година и в момента машината е в своята пета, силно еволюирала версия. Инженерът е напълно убеден, че потенциалът на парен двигател от подобен калибър тепърва ще се разгръща. Неговата следваща голяма цел е да свали още 0,6 секунди от времето на четвърт миля, слизайки дълбоко под психологическата граница от 5 секунди. "Силата на природата" е живото доказателство, че за да бъдеш най-бързият на Земята, не е задължително да гориш тонове бензин или да зависиш от петролните магнати. Понякога са нужни просто много смелост, гениално инженерно мислене и малко добре сварена вода.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Директора👨✈️
Коментиран от #7
11:16 26.06.2026
2 Да, ама
Коментиран от #10
11:16 26.06.2026
3 Факти
11:17 26.06.2026
4 ИЗОСТАНАЛ
11:20 26.06.2026
5 !!!?
11:23 26.06.2026
6 6135
11:28 26.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 ха, ха, ха...
Непрекъснато реклами и натрапваща информация за скоросни постижения, а после защо масово карали с превишена скорост.
11:37 26.06.2026
9 Иван
11:59 26.06.2026
10 Оня с коня
До коментар #2 от "Да, ама":
Така е, има такава опастност. Даже по мои сметки от 0 до 100 км/ч за 0,4 сек не е ускорение 6,8Г а малко повече - 7,08Г което си е доста..12:01 26.06.2026
11 Резервоар
Коментиран от #16
12:12 26.06.2026
12 Хипотетично
12:16 26.06.2026
13 Реалист
12:57 26.06.2026
14 ИМПЕРИАЛИСТ
13:45 26.06.2026
15 Летец Пешеходец
Коментиран от #17
14:08 26.06.2026
16 Даскал по физика
До коментар #11 от "Резервоар":
Седни си, двойка. 120 литра вода генерира огромно количество пара!Коментиран от #20
14:10 26.06.2026
17 Нормално
До коментар #15 от "Летец Пешеходец":
Все пак първият автомобил, който е преминал границата от 200 км в час е бил парен преди повече от век.Коментиран от #18
14:11 26.06.2026
18 Летец Пешеходец
До коментар #17 от "Нормално":
Вярно. Но първият преминал 100 км/ч. е бил електрически. Още в края на 19 век.14:28 26.06.2026
19 Много добре.
15:42 26.06.2026
20 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #16 от "Даскал по физика":
даскале, даскале, да, но с налягане 1 атм.16:21 26.06.2026