The Wall Street Journal: ОАЕ нанесли тайни удари срещу Иран, поразили петролна рафинерия на остров Лаван

12 Май, 2026 05:00, обновена 12 Май, 2026 05:07 1 075 3

  • оае-
  • иран-
  • удари-
  • война

Миналата седмица говорител на централния щаб на иранската армия, Хатам ал-Анбия, заплаши със „смазващ отговор“, ако емирствата предприемат някакви действия

The Wall Street Journal: ОАЕ нанесли тайни удари срещу Иран, поразили петролна рафинерия на остров Лаван - 1
Снимка: YouTube

ОАЕ са предприели тайно военни удари срещу Иран, съобщи The Wall Street Journal, позовавайки се на източници.

Сред атаките, които Обединените арабски емирства не са признали публично, е удар по петролна рафинерия на иранския остров Лаван в Персийския залив в началото на април. Тази атака се е случила около времето, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви двуседмично прекратяване на огъня.

В рафинерията избухна голям пожар, който изведе от строя по-голямата част от капацитета ѝ за няколко месеца. След това Иран заяви, че рафинерията е била атакувана "от враг", а Техеран отвърна с ракети и удари с дронове срещу ОАЕ и Кувейт.

Министерството на външните работи на ОАЕ отказа да коментира атаките, позовавайки се на предишни изявления за правото си да отмъсти. Пентагонът отказа коментар, а Белият дом не отговори на въпроси относно участието на ОАЕ във войната, но заяви, че Тръмп е имал всички възможности и че САЩ разполагат с всички лостове, които могат да ползват срещу Иран.

„Важно е да се отбележи, че воюващата страна беше арабска страна от Персийския залив, която директно атакува Иран“, каза анализаторът от Близкия изток Дина Есфандиари. „Сега Техеран ще се стреми да вбие още клин между ОАЕ и други арабски страни от Персийския залив, които се опитват да посредничат за прекратяване на войната“, каза тя.

Иран изстреля над 2 800 ракети и дрона по ОАЕ – много повече от всяка друга страна, включително Израел, съобщава вестникът. Според източници, Емирствата оттогава са се превърнали в „най-открито конфронтиращата се страна“ в Персийския залив и са поддържали тясно сътрудничество със САЩ през цялата война.

„Те са много силни по отношение на прецизни удари, противовъздушна отбрана, въздушно разузнаване, презареждане с гориво и логистика“, отбеляза генерал-лейтенантът от резерва на ВВС на САЩ Дейв Дептула, който е планирал въздушните операции по време на кампанията „Пустинна буря“. „Ако имате такива възможности във ВВС, защо трябва да седите и да толерирате атаки от Иран, без да отговаряте?“, добави той.

Миналата седмица говорител на централния щаб на иранската армия, Хатам ал-Анбия, заплаши със „смазващ отговор“, ако ОАЕ предприемат някакви действия. Той нарече Емирствата „една от основните бази на САЩ и ционистите, врагове на ислямския свят, и основна причина за нестабилност в региона, както и местоположението на значителна част от техните въоръжени сили и техника“.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 8 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Еми

    1 11 Отговор
    то не може само да търпиш и да предлагаш другата буза. Иранците какво очакват?
  • 2 Факт

    8 1 Отговор
    Както винаги мръсниците действат анонимни!
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.