Украинският президент Володимир Зеленски призова беларуския лидер Александър Лукашенко да предприеме конкретни стъпки към деескалация, съобщава ДПА.
Наскоро Лукашенко призова Москва и Киев да сложат край на войната, като заяви, че военна победа е нереалистична и за двете страни. В същото време той увери, че Украйна няма от какво да се страхува от Беларус и се извини на Зеленски за острите си изказвания в миналото.
"Лукашенко трябва да покаже деескалация не само на думи", настоя Зеленски в интервю за украински медии. Според него едно обикновено извинение от близкия съюзник на Москва не е достатъчно.
"Може да си задържи своето "извинявам се" за себе си - това не върши работа още от първия ден на войната", категоричен бе той.
Беларус се смята за най-близкия съюзник на Русия. Когато руските сили нахлуха в Украйна през февруари 2022 г., те атакуваха украинската столица Киев и от територията на Беларус, но бяха принудени да се изтеглят, след като понесоха тежки загуби.
От седмици Зеленски предупреждава, че Русия се опитва да въвлече Беларус във войната и призовава Минск да не допуска това.
Киев твърди, че в момента е застрашен от няколко руски ретранслаторни станции на територията на Беларус. Според Украйна Русия използва тези ретранслаторни пунктове, за да насочва дронове при атаки срещу цели в Украйна.
Зеленски многократно е призовавал Лукашенко да демонтира тези съоръжения: "Ако те не ги изключат, ние ще ги изключим. Точка".
Украинският президент Володимир Зеленски заяви преди дни, че една седмица би трябвало да е достатъчна за беларуския лидер Александър Лукашенко, за да изтегли от страната си транслационната техника, използвана от Русия при атаките ѝ срещу Украйна, като добави, че Киев ще предприеме действия, ако Беларус не го направи, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Зеленски каза, че в два беларуски региона, граничещи с Украйна, са разположени релейни станции за препредаване на сигнали, които са били използвани от руските сили за насочване на атаките им срещу украински граждани.
Ройтерс отбелязва, че не може да провери тези твърдения чрез независими източници.
„Какъв е смисълът да се казва, че той (Лукашенко) не иска да участва във войната? Нека изтегли това оборудване, нека го изключи. Мисля, че една седмица ще му бъде достатъчна, за да го направи“, заяви Зеленски на пресконференция в Киев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Без име
Коментиран от #4, #5
10:21 22.06.2026
2 Зеления властелин
Коментиран от #8, #25, #51
10:22 22.06.2026
3 Тоя пак се е
И се отваря още един фронт, прибавят се към предишните над 1000 км фронт още 1000 км. И да ги видим, какво ще решат западналите на това? Ще се включат и те вече открито? И ще стане мазоло.
Коментиран от #70
10:22 22.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Някой
10:24 22.06.2026
8 Мурка
До коментар #2 от "Зеления властелин":
ВЛАСТЕЛИНА НА ЗЛАТНАТА ТОАЛЕТНА ЧИНИЯ-ЗВУЧИ ГОРДОКоментиран от #31
10:24 22.06.2026
9 Презвитер Козма
10:25 22.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 ХА ХА ХА
явно всичкото "Дойче" е втасало, втасало, та чак вкиснало ...
10:25 22.06.2026
12 Сила
А няма и къде да бяга , навсякъде е персона нон грата ....
Коментиран от #53
10:26 22.06.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Вече се знае точно
Коментиран от #19
10:28 22.06.2026
15 Илюзии
Коментиран от #23, #55
10:29 22.06.2026
16 Съдията
10:29 22.06.2026
17 Ами
с психичните проблеми на някакъв наркоман.
Коментиран от #22, #30
10:30 22.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Така си мислиш
До коментар #14 от "Вече се знае точно":
Разхождай се на чист въздух.Коментиран от #29
10:31 22.06.2026
20 Григор
Нова фантасмагория. Кой, кога и за какво ти се е извинил? Не съм чул Лукашенко да се извинява на Украйна за нещо. Поставяш на Беларус срок от една седмица за да премести съоръжения, които са на собствената и територия и очакваш да ти се извинят. Колко нагъл трябва да си?!
10:31 22.06.2026
21 Много е мека Русия
Коментиран от #27, #37
10:32 22.06.2026
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Сила
До коментар #15 от "Илюзии":
Всички очакваха това да го направят французи , германци , американци или НАТО а то съседите им ги занулиха за четири години ....САМИ !!!Коментиран от #59
10:33 22.06.2026
24 ОНЯ С ДРОНЯ
Зеленски
Всички Ретранслатори
В Беларус
Ще им видим сметката.
Чакаме Сигнал .
10:33 22.06.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Дон Корлеоне
10:34 22.06.2026
27 Сила
До коментар #21 от "Много е мека Русия":
Мека , много мека е ....само кожляк виси !!!10:34 22.06.2026
28 Лука
На Руския !!!
.....а сега искат и
на Белоруския !!!
10:34 22.06.2026
29 Еми ще видиш
До коментар #19 от "Така си мислиш":
Кво си мислиш? Ще има атомни взривове по границата на Китай и те няма да реагират изобщо? Ще падат радиоактивни дъждове в китайските градове от ядрените удари на микробритания и Франция и Китай няма да се интересува??? Нещата отиват вече в реката за много хора. И Белорусия има вече също атомни оръжия...10:36 22.06.2026
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Дон Корлеоне
Коментиран от #38
10:36 22.06.2026
33 Зеля
Коментиран от #34, #40
10:37 22.06.2026
34 путин слуга на чалмите
До коментар #33 от "Зеля":
путин убиец на Християни и руски евреи!10:39 22.06.2026
35 ами
10:40 22.06.2026
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 путин иска да го обичат
До коментар #21 от "Много е мека Русия":
Фашиста путин иска да е обичан Убиец..Коментиран от #43
10:42 22.06.2026
38 ами
До коментар #32 от "Дон Корлеоне":
че за какво им е ток10:42 22.06.2026
39 Ти си
Май наближава момента когато и "съюзниците" му ще го отварят заради неговата арогантно и наглост !
В Полша и Унгария вече се забелязват такива настроения .......
10:43 22.06.2026
40 ами
До коментар #33 от "Зеля":
не е вярно - нато и ес са слуги на зелю, изпълняват всичките му желания10:44 22.06.2026
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Една мисъл не ми дава мира
10:48 22.06.2026
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 !!!?
10:50 22.06.2026
47 Bладимир-Boлoдoмip гpoбap
Ми пoxoваємо вcіx уcpaїнців бeзкoштoвнo
/ ний шъ пoгpeбем cитe ycръинcи бeзплaтнo/
yрcyлъ и кaя плaщaт
10:50 22.06.2026
48 Атина Палада
Коментиран от #50
10:50 22.06.2026
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Ами
До коментар #48 от "Атина Палада":
Не. Пращаме тия с чорапогащницитев окраина и направо приемаме рублата :)
11:06 22.06.2026
51 Дърт Вейдър
До коментар #2 от "Зеления властелин":
Синко , много силни думи като на екзалтиран комсомолски секретар пред ЦК !Не си ти който може да квалифицира някого като диктатор или като герой а народите в страните те управляваткоито - всичко е ситуацията гледна точка ! Путин прави това което по принцип правят всички империи а Зеленски е полезния идиот и пушенето месо за една друга империя която се бие с другата !
Изказвания от този род с героизирането на Зеленски можеше да правиш през есента на 2022 но не и сега след златните тоалетни ! Путин да бъде проклет че започна тази война (която не е без причина - четейки откровения вече и пи западни медии) и джаджи да е по-проклет че наистина не я приключи за 3 дена - а можеше ! А ти вземи и преклони глава пред героите от Мариупол и Одеса , пред жертвите от Луханск и Донецк загинали под бомбардировките на Киев от 2014 до 2022 !
Тук май няма нищо героично в това да избираш народ -цивилни св собствената си страна само защото искат да се самоопределят като другите и различни от това което им налага от Киев.
А бе деца четете бе деца четете и мислете със собствените си глави!
Коментиран от #54
11:06 22.06.2026
52 ГанЯ
11:11 22.06.2026
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 точен
До коментар #51 от "Дърт Вейдър":
Коментарът ви е много точен, дано поне на един да му светне и да прочете повече защо започна СВО! Стига с тези лъжиА сега изтриите коментара, та да се не вижда
11:12 22.06.2026
55 Али Гатор
До коментар #15 от "Илюзии":
А бе като си погледна в пиртмонето нещо много много не ми се вижда Русия да е разгромена щом трябва да ми дърпат пари от него за да се помага на Украйна! А и ми е много интересно как точно се разгромява атомна държава ?Трябва някои неща да ги спрели докато можеш за да не виждаш повече розови слонове.
11:17 22.06.2026
56 Сила
До коментар #53 от "Луд Скайуокър":
Еми може да посети Северна Корея ( евентуално !) , Русия (доколкото още я има !!?).....и това е , обозримия кръгозор на Батья !!!Коментиран от #64
11:20 22.06.2026
57 Наско
Сега се извинява защото знае какво ще му се случи скоро.
Щом плъховете започнаха да напускат кораба значи провалът на РФ е виден за всички.
Сега да видим дали руските олигарси ще свалят бункерното джудже и ще кажат че той е виновен за всичко или ще чакат Украйна да разпилее цялата икономика на РФ и тогава изгладнелите тълпи да го свалят.
Коментиран от #60
11:24 22.06.2026
58 Тити на Кака
Ерго, много са тежки.
Крайно тежки!
😂😂😂
11:26 22.06.2026
59 Оди там Кеноби
До коментар #23 от "Сила":
Колега , щом е така защо цялото ЕС е минало на военна икономика и защо почнаха да се замислят за въвеждане на наборна служба , защо по медиите започнаха да съветват населението да се запасява с храни , вода и медикаменти и към съоръжения са подходящи за бомбоубежища ? От кого се страхуват толкова при положение че Русия е занулена както ти казваш от Албания ли - а не те пък са в НАТО или от Черна гора - а и те пък са в НАТО.Жалка история
Коментиран от #75
11:27 22.06.2026
60 ами
До коментар #57 от "Наско":
ха ха ха - важното е че на руснаците отново им свършиха ракетите и путин пак е започнал да умира от няколко вида рак и те така вече 5та година, а украина всеки ден побеждава ама какво не е ясно, освен че източи парите на европа11:28 22.06.2026
61 СБО провал 🧌☠️🧌☠️🧌
11:29 22.06.2026
62 Сесесере2🤢🤮
11:30 22.06.2026
63 Удри копейката с лопатЕто!
11:32 22.06.2026
64 Луд Скайуокър
До коментар #56 от "Сила":
Ясно , живееш в мазе хтаниш се с чипс , солети и телевизия и за теб това е целият свят - до там ти стига мирогледа !Ако от телевизора ти кажат че си умрял ще грабне лопатката и ще започнеш сам да се закопаваш !
11:46 22.06.2026
65 Анонимен
11:53 22.06.2026
66 Янко
11:54 22.06.2026
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 Иван Иванов
12:00 22.06.2026
69 зеления
12:04 22.06.2026
70 АУУУУУ
До коментар #3 от "Тоя пак се е":
ПЪРВО ЩЕ ИЗГОРЯТ 2ТЕ РАФИНЕРИИ НА БЕЛАРУС...... КАКТО ИЗГОРЯ МОСКОВСКАТА РАФИНЕРИЯ И ЩЕ ИМА ОТНОВО......ЛЕТЯЩА ЧИНИЯ 🛸🛸🛸🤣🤣🤣🤣🤣12:27 22.06.2026
71 Констатация
12:29 22.06.2026
72 604
12:34 22.06.2026
73 БАРС
12:50 22.06.2026
74 За света е ясно
12:52 22.06.2026
75 Второто освобождение
До коментар #59 от "Оди там Кеноби":
Подготвят се хората в случай че гладни орки отново замечтаят да ходят до Берлин.Всички знаят какво е пиян руснак да дойде и да граби каквото намери,видяха го нагледно в Украйна.13:07 22.06.2026