Горещата вълна достигна своя пик: Германската метеорологична служба издаде предупреждение за екстремни горещини – на места температурите могат да достигнат рекордните 42 градуса, има опасност от гръмотевични бури.
Германската метеорологична служба (DWD) издаде предупреждение за екстремни горещини за по-голямата част от Германия. „Тази събота се очакват температури над 36 градуса, само по крайбрежията ще бъде малко по-хладно", се казва в информацията. На места температурите могат да достигнат дори 42 градуса, което би бил нов абсолютен рекорд, посочва обществената медия АРД.
Вчера (петък, 26 юни) в метеорологична станция в Заарбрюкен, провинция Заарланд, беше регистрирана най-високата температура, измервана някога в Германия - 41,3 градуса по Целзий.
Според прогнозата има и риск от гръмотевични бури и неблагоприятни атмосферни условия.
Водата в реките Рейн и Мозел е прекалено топла
Вследствие на големите жеги в Германия се повишава и температурата на водите. В Майнц температурата на река Рейн вече надхвърли критичната за рибите граница от 28 градуса – макар и с малко. В горната част на Мозел водата дори достигна 35 градуса. Властите са в тревога, съобщи репортерът на АРД Аксел Джон.
Железопътният оператор National Express преустановява за шест часа днес - от 13:00 до 19:00 часа - движението на всички линии RRX в Северен Рейн-Вестфалия поради високите температури. Влаковете няма да се движат по пет маршрута, обслужвани от компанията. „Мярката има за цел да защити пътниците и служителите и да предотврати непланирани отмяна на влакове при настоящите извънредни метеорологични условия“, заявиха от National Express.
Общините призовават да се пести вода
Германският съюз на градовете и общините (DStGB) призова гражданите да пестят вода и предупреди, че не е изключено на места и да бъдат наложени ограничения. Андре Бергхегер от сдружението изрази увереност, че „хората ще проявят разум и няма да се пилее вода за напояване на голф игрища или тенис кортове“, е цитиран той да казва пред „Нойе Оснабрюкер Цайтунг".
Лекари обвиняват правителството в бездействие
Асоциацията на общопрактикуващите лекари обвини федералното правителство в бездействие по отношение на защитата от жегата. Оттам посочват, че лекарските кабинети са оставени сами да се справят с тежката ситуация и изразяват надежда, че „политиците най-накрая ще поемат отговорността си, вместо да публикуват една декларация за намерения след друга“, цитира АРД председателката на сдружението Никола Булингер-Гьопфарт.
В случая не става въпрос само за общи съвети да се пие достатъчно вода или да се избягва обедната жега – има нужда от преразглеждане и коригиране на списъците с лекарства, а пациентите трябва да бъдат информирани как правилно да съхраняват чувствителните на топлина медикаменти, като например инсулин. „Разумно финансирани консултации в кабинетите за защита от жегата биха били минимумът“, казва шефката на общопрактикуващите лекари.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дориана
Коментиран от #6, #9, #23
13:56 28.06.2026
2 Синьоптичко
Коментиран от #4
13:57 28.06.2026
3 Синеокия шейх
Коментиран от #10, #26
13:58 28.06.2026
4 Линда
До коментар #2 от "Синьоптичко":
Болен човекКоментиран от #11
14:01 28.06.2026
5 Лято е нормално е
14:02 28.06.2026
6 дориан
До коментар #1 от "Дориана":
"дорче" пак ли ръсеш палеативни и повърхностни мисли!14:04 28.06.2026
7 ХиХи
14:06 28.06.2026
8 Последните
Коментиран от #29
14:06 28.06.2026
9 Йем
До коментар #1 от "Дориана":
Да спират дизеловите танкове и да ги почват на ток14:07 28.06.2026
10 В Дубай
До коментар #3 от "Синеокия шейх":
са свикнали и всичко е климатизирано, както и в една Испания. Тук се пише драма, за тях почети ежедневие. Но в немско като цяло зелените им политики не даваха / искаха да се слагат климатици, но лека по лека им идва скъла в главите14:10 28.06.2026
11 Димитър Георгиев- ДиДи
До коментар #4 от "Линда":
Линда звучиш ми секси ,дали не моа да напъхххам моето скромно пишш. леннце в твоята кайсйика ?Не че нещо ,но предпочитам Екорунта. Вeллки ,пусни се поне една козя брадичка ,моляя !14:16 28.06.2026
12 Напълно нормално
Недоумявам защо сте го пуснали като новина.
Коментиран от #15
14:16 28.06.2026
13 az СВО Победа 81
Да не би през Януари да е 41,3°С ???
🤣🤣🤣
Коментиран от #16, #22
14:19 28.06.2026
14 az СВО Победа 81
Не се оплаквайте, а събирсйте топлина, че тая зима ще сте на студено с тия цени на енергоресурсите! 🤣🤣🤣
14:20 28.06.2026
15 Хахахаха
До коментар #12 от "Напълно нормално":
Ами защото все пак е в Германия! Може би и в България не трябва да се пише, като стане студено, защото все пак са нормални температури в Сибир, като е минус 60 зимата.14:32 28.06.2026
16 Хахахаха
До коментар #13 от "az СВО Победа 81":
И като е лято, трябва да е 42 градуса в Германия ли?Коментиран от #17
14:33 28.06.2026
17 az СВО Победа 81
До коментар #16 от "Хахахаха":
Че защо да не е?Когато горещи въздушни маси нахлуят от северна Африка в Европа и се задържат, заради безветрие, нормално е да вдигнат показанията на термометрите в Европа....
Имало го е и преди нас, ще го има и след нас.....
Коментиран от #19
14:38 28.06.2026
18 Последния Софиянец
14:39 28.06.2026
19 Хахахаха
До коментар #17 от "az СВО Победа 81":
Това са рекорди. Естествено, че ще бъдат отразени по новините! Ако за вас се струва странно, да бъде отразявано по новините, то във всяка друга държава се отразяват рекордни температури, които не са били измервани преди това.14:42 28.06.2026
20 Моята
14:49 28.06.2026
21 Тука
14:52 28.06.2026
22 Робот ли си ?
До коментар #13 от "az СВО Победа 81":
А дано и ти ги прекараш жеги в панелката на 13 етаж те питаме тогава лято било ,нормално било .Ами не са нормални температури като за летни дни .14:54 28.06.2026
23 Хмм
До коментар #1 от "Дориана":
Дорче тебе ке вържа през деня с каишка като куче кога дойдат жегите в България .И ще викам така ти се пада .Хората с какво са виновни че политиците дават пари и оръжие на Украйна ,нас питаха ли ?14:58 28.06.2026
24 Рай
15:07 28.06.2026
25 Цървул
15:09 28.06.2026
26 Абе ей
До коментар #3 от "Синеокия шейх":
Ти като пишеш не мислиш, по добре лягай и заспивай да не те четем глупостите .В Дубай им е адаптирано строителството и са оборудвани с нужната техника.Проблема е че в Европа не сме подготвени нашата инфраструктура не отговаря и не издържа на такива темеператури .Няма нужната техника в училище, в домове,в болници катастрофално е за цяла Европа. Чакам с нетърпение и ти да прекараш такива дни 41 °и плюс.15:13 28.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Кво общо има
Xu xu xu
15:36 28.06.2026
29 Соваж бейби
До коментар #8 от "Последните":
Излизай рано сутрин ако ти се наложи нещо спешно или за храна за да не прегрееш като мен дори и на сянка когато поемеш повече топлина тялото трудно се охлажда ,за първи път и студеният душ водата не я усещах студена може и да е била хладка те и реките са по топли .Дано по леко прекарате в Германия жегите и по бързо отминат 😥да не се задържи горещината както в Франция.15:42 28.06.2026
30 Евроджендър
15:46 28.06.2026
31 сливчо чо
16:08 28.06.2026
32 Естествено зелено умни
16:30 28.06.2026