На 17 юни 1953 в ГДР избухва народно въстание срещу комунистическия режим. Това е първият подобен бунт в социалистическия лагер. Въстанието обаче е жестоко потушено от съветски танкове и войници.
Това припомня "Дойче веле".
Започналият на 16 юни протест, в който участват стотици хиляди работници, демонстриращи срещу лошите икономически и социални условия, прераства в истинско въстание.
Призивите на демонстрантите са чути в цялата страна и това кара милиони хора да настояват за свободни избори и обединението на Германия.
Осем години след края на Втората световна война ГДР продължава да страда от тежки икономически проблеми. Започващото изграждане на социализма по съветски образец още повече усложнява ситуацията. В страната не достигат хранителни продукти; за масло, месо, зеленчуци и плодове все още трябва да се представят купони.
Ръководството на ГДР подклажда недоволството
В същото време във Федералната република икономиката се развива успешно и за множество източногерманци това е напълно достатъчна причина, за да напуснат ГДР. Само през 1952 година от Германската демократична република към Федерална република Германия са избягали 180 000 души, а през първата половина на 1953-та – още 226 000. Въпреки това управниците в Източен Берлин продължават да подклаждат недоволството.
През април 1953 цените на месото, яйцата и захарните продукти се покачват значително, а кулминацията тепърва предстои: в края на май нормите на работници са завишени с десет процента, заплатите обаче остават същите.
За да върнат избягалите на запад източногерманци, управляващите обещават да им върнат имуществото, а правосъдието - да разгледа повторно присъдите на затворниците, чийто брой през последната година се удвоява, достигайки 60 000. Освен това е обещано и подобряване на отношенията с църквата. Не се отменят единствено завишените норми, а всъщност точно те предизвикват протестите, прераснали в народно въстание.
На 16 юни 1953 година берлинските строителни работници се събират на протест пред сградата на правителството на ГДР и призовават за провеждането на генерална стачка на следващия ден. Призивът е чут из цялата страна – не на последно място благодарение на западногерманските радиостанции. Настроението на демонстрантите е приповдигнато: струва им се, че ненавистният режим на Валтер Улбрихт изживява последните си дни. Действително, на практика ръководството на ГДР вече не владее ситуацията.
Бунтът става повод за основаването на ЩАЗИ
На 17 юни обаче в Източен Берлин е въведено 13-часово извънредно положение. Към центъра на въстанието са изпратени танкове. Репортерите на радиото в американския сектор наблюдават с тревога случващото се и отразяват драматичните часове:
"Изстрели на Потсдамския площад. Не можем да различим нищо, нито накъде са отправени изстрелите, нито дали те идват от страна на руснаците или народната полиция. Група руснаци отблъснаха демонстрантите на 50 метра. Ето че се задвижва и първият голям танк Т-34 и се отправя заплашително към протестиращите на площада. Той е само на 30, 40 метра разстояние от първите демонстранти", съобщава репортерът.
Въстанието е потушено с оръжие. Над 120 души загиват, стотици са ранени, а хиляди са арестувани. За да не се допускат в бъдеще подобни протести, в ГДР е основана източногерманската разузнавателна служба ЩАЗИ, която преследва населението чак до интимната сфера.
Едва 36 години по-късно хората отново се вдигат на протест срещу режима. На 9 ноември 1989 година пада Берлинската стена. Този път обаче руските танкове остават в казармите, защото на власт в Москва вече е комунистът-реформатор Михаил Горбачов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 ДОБРЕ Е
03:34 17.06.2024
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Като в
До коментар #1 от "ОТКЪДЕ МИНЕ РУZZКИЯ БОТУШ":
Либия ЦВЕТЯ И РОЗИ -НАЛИКоментиран от #39
03:36 17.06.2024
8 Така Така
Коментиран от #82
03:42 17.06.2024
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Не е окопирана, но ако мръдне
04:22 17.06.2024
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 РАДОСТ
До коментар #2 от "ужаст":
СРЕЩУ БАБОКЛАТЕЦА ВЪВ ФРАНЦИЯ ПАРАД НА РАДОСТТА ТРЯБВА ДА Е04:31 17.06.2024
16 нормално
Коментиран от #17, #19, #87
04:31 17.06.2024
17 НЕ НОРМАЛНО
До коментар #16 от "нормално":
В САЩ ВЪОРЪЖАВАТ С МОДЕРНИ М16 ТОМПСЪН ЗА ВОИНАТА ВЪВ ВИЕТНАМ ----ВОИНИЦИТЕ ИМ СЪБИРАЛИ ПРОСТИЯТ КАЛАШНИК ЗА ДА ВОЮВАТ КАКТО КАЗВАТ ЕНТЕЛИГЕНТНИТЕ КУПУВАШ КУТИЯ БИСКВИТИ КАТЕРИЧКА ОТВАРЯШ ОТ ВЪТРЕ НЕ ИЗЛИЗА КАТЕРИЦА04:40 17.06.2024
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Гориил
До коментар #16 от "нормално":
Милиони източногерманци все още гледат с носталгия назад към високите стандарти на социална подкрепа и изобилните възможности за растеж и развитие.Не само Trabant се произвеждаше в Източна Германия. Източна Германия произвежда първокласна технология и превъзходно индустриално оборудване. ГДР разработи и предостави на гражданите си една от най-добрите системи за социално осигуряване, труд и почивка, лечение и напреднал спорт в Европа.Коментиран от #20, #21, #22, #63, #99
04:41 17.06.2024
20 нормално
До коментар #19 от "Гориил":
Е да мислиш ненормално,все пак 45 години ви изгладиха всички мозъчни клетки и казвате на бялото черно,а на черното бяло.Коментиран от #90
04:48 17.06.2024
21 ЧЕ ОТ КЪДЕ
До коментар #19 от "Гориил":
ПАПАГАЛЧЕТО ДА ЗНАЕ ЩО СЕ СЛУЧВА ----ВИНАГИ ЧУЖДАТА КОКОШКА ПАТКА ТИ СЕ ВИЖДАКоментиран от #45
04:48 17.06.2024
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Гоорил
До коментар #6 от "Град Козлодуй":
Е нали ако не са тия бази самагонените клошари ще опитат пак да грабят и убиват по Европа както сега се случва в Украина, другарю мусорчик!Коментиран от #46
05:05 17.06.2024
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 ГУРЛЮ
До коментар #27 от "Гоорил":
ИМАШ НУЖДА ОТ ПОЧИВКА =====АБУ ГРАИБ ОЛ ИНКЛУЗИВ ЧЕСТИТОКоментиран от #29
05:14 17.06.2024
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Я КАТ ТИ
До коментар #29 от "САТЪРА НА ХАНА":
БУХАХ ДА НЕ БЕШЕ ЗЛЕ05:24 17.06.2024
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Комунистите срещу народа си
06:08 17.06.2024
38 Комунистически танкове
06:09 17.06.2024
39 В либия
До коментар #7 от "Като в":
Либийците сами си гръмнаха Кадафито....06:10 17.06.2024
40 Комунисти
06:11 17.06.2024
41 Варшавския договор
Коментиран от #43
06:35 17.06.2024
42 Помним и
06:49 17.06.2024
43 уйко калеко
До коментар #41 от "Варшавския договор":
Когато пишеш нещо първо провери дали е вярно.ВАРШАВСКИЯТ ДОГОВОР Е ОСНОВАН ДВЕ ГОДИНИ СЛЕД ТАЗИ ДАТА(18 май 1955 г,) и 6 год. след НАТО.07:05 17.06.2024
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 А от къде
До коментар #21 от "ЧЕ ОТ КЪДЕ":
козячето е толкова сигурно, че то не е папагалчето? Това, че цитираш спуснатите, козяшки опорки, не ги прави истина. Мога само да потвърдя, че коментар 19 е абсолютно прав. От 1990г съм в Германия и всичко там ми е абсолютно ясно. Като "падна" берлинската стена, имаше еуфория и големи надежди. Тогава западняците наричаха презрително бившото ГДР дойче драматише, а хората какальакен - хлебарки. Но лека, полека нещата се изясниха и дойдоха на мястото. Първо смяната на марката, после ома шМеркель,. Още 2000та година започнаха да прииждат разни мургави учЕни. Не става дума за турците. После ковиди, мовиди, джендарии, отнемане на деца от родители, изповядващи традиционните сексуални ориентации и учещи децата си на това. Да не забравяме и зелената шизофрения. Е как няма да да си против този содом и гомор?! А тези така "оплаквани" "събития" през 1953г., са най - откровена операция на ЦРУ, която се е провалила. Тогава Берлин е град разделен на две и се намира на територията на ГДР. Хора са ми разправяли как амерските и съветските танкове са стояли един срещу друг и се чакали заповед да започнат военни действия. Патова ситуация. И тогава за една нощ се построява прочутата, берлинска стена. Та почеркът на тези "протести" е до болка познат за всеки непредубеден, мислещ човекКоментиран от #67
08:49 17.06.2024
46 Да не би
До коментар #25 от "Гоорил":
сега да ставаш след седмичен купон? Или си идваш окрилен от козяк, с новите инструкции?08:53 17.06.2024
47 Танас
Коментиран от #48, #68
09:04 17.06.2024
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 ГДР, УНГАРИЯ, ЧЕХОСЛОВАКИЯ
06:10 17.06.2025
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Комунизма умре, заедно със СССР
Коментиран от #54
06:32 17.06.2025
53 Истината
виц на източноберлинския сатирик Петер Енсикат извънредно популярен в ГДР
06:37 17.06.2025
54 Верно?
До коментар #52 от "Комунизма умре, заедно със СССР":
Я погледни Китай! Огромна страна, бързо развиваща се, а ти не я забелязваш. Ами че тя превзема света. Икономически. Ти ползвал ли си влак у нас, 35 г след социализма. Как е, по добре ли е, има ли разлика от преди? А гледал ли си в ю туб китайските влакове? Сякаш са от друга планета. И какво му е лошото на китайския социализъм? А в САЩ Демократическата партия се води СОЦИАЛИСТИЧЕСКА и Байдън е най отгоре и беше президент. Май се обърка вече. Чети повече.Коментиран от #56, #57, #64, #79
06:46 17.06.2025
55 Така сегради комунизма
Коментиран от #91
06:51 17.06.2025
56 Китай и комунизъм....
До коментар #54 от "Верно?":
Голем смех.....всички отявлени комунисти от ККП станаха върли капиталисти......Коментиран от #98
06:53 17.06.2025
57 В САЩ
До коментар #54 от "Верно?":
Управлявала СОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА ПАРТИЯ НА БАЙДЪН....голем смех....Сигурно и САЩ градят развито социалистическо общество....да не верваш.Коментиран от #92
06:55 17.06.2025
58 Никой не знае
06:57 17.06.2025
59 зевзек
07:16 17.06.2025
60 СТАР НАЦИСТ
07:38 17.06.2025
61 Уди Кълвача
Коментиран от #65, #69
08:07 17.06.2025
62 Гост
Тия май много бързо са "забравили", че са капитулирала страна във война, заради нахлуването си в СССР, че имат и наглостта през 53-та г. да се оплакват, че руски танкове потушават "въстанието"им....
Коментиран от #66
08:12 17.06.2025
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Уди
До коментар #54 от "Верно?":
Тогава бате, бегай у Китай. Какво правиш още тук?08:15 17.06.2025
65 Гост
До коментар #61 от "Уди Кълвача":
По силата на договора за капитулация на нацистка Германия!Горбачов доброволно изтегля руските танкове и в нарушение на този договор, позволява обединението на Германия!
До ден днешен краварски окупационни войдки са в Германия и нямат намерение да напускат и нарушават договора за капитулация на Германия.
Който не е запознат с историята, се излага по форумите, като теб!
08:15 17.06.2025
66 Хм...
До коментар #62 от "Гост":
И ние така, нали? Твоята расия ни обявява едностранно война, окупира ни, провежда комунистически държавен преврат, избива цвета на нацията ни и източва ресурсите ни.Коментиран от #71, #93
08:17 17.06.2025
67 Напълно
До коментар #45 от "А от къде":
вярно е написаното от теб!!! От 1990г до 2005г живях и работих в Германия(Франкфурт на Майн). Всичко това го видях с очите си. Така че който и да ми приказва противното бих му отговорил, че е мизерен, нископлатен лъжльо. А всички тези бунтове на времето, са дело на западните служби. Подстрекават ги и им обещават помощ, а после си стоят и наблюдават от страни. Стар техен метод.08:19 17.06.2025
68 Сам
До коментар #47 от "Танас":
немецът не се възстановява, а го възстановяват, чрез яко наливане на пари - планът "Маршъл". Всичко е реклама и пропаганда.08:23 17.06.2025
69 Ха ха ха ха
До коментар #61 от "Уди Кълвача":
Същото каквото са дирили американските танкове в зап. Берлин и BDR. А освен тях имало е и още има английски и френски окупационни танкове до ден днешен. Даже и ракетки. Нещо неясно?!08:31 17.06.2025
70 демократ
08:42 17.06.2025
71 Гост
До коментар #66 от "Хм...":
"Цвета на нацията" е бил съюзник с нацистка Германия! По твоята "логика" Червената армия е "трябвало" за изиска официално, писмено, нотариално заверено "разрешение" от съюзника на Хитлер да премине през територията ни, преследвайки войските на Вермахта....Коментиран от #72
08:44 17.06.2025
72 Кървавата Коледа
До коментар #71 от "Гост":
Толкова сте отвратителни руслямистите. Направо отврат тече от вас. Моля се украинците да изхвърлят русляма от всяка земя и да го изпратят обратно в Москва и Кремъл. Ролко много сте отровени че взривявахте български църкви и и си свалихте гащите пред червената армия на окупаторите! Такива сте и днес. Торове и тровени тровени за да паднете на най-новото дъно!Коментиран от #73, #94
08:50 17.06.2025
73 Гост
До коментар #72 от "Кървавата Коледа":
БЕгай да се молиш в джамията за перемогата на изтеклия зелен....И не кълни, връща се на най-близките!
Коментиран от #74, #75
08:54 17.06.2025
74 Червените паразити
До коментар #73 от "Гост":
И аз не го разбирам. Може би това са тези на които им е било давано с десетилетия. Може би това са тези родове от хрантутници на които им е бил осигуряван спокоен живот на хранилка на гърба на работещите. Тези родове за които Радев руския шпионин говори. На които им е била осигурявана власт и произвол. На които децата им са били храненичета и са ги разпращали по света а тук са се правили на лицемери и социалисти. Те и днес така постъпват. Абсолютно същите паразити са и ДНЕС.08:56 17.06.2025
75 Какви джамии?
До коментар #73 от "Гост":
Не съм отровен нито с русляма на Кремъл нито с исляма на Иран нито с пряйдосляма на Брюксел. Вие да му мислите. Путин целува Корана на Ислямска република Иран. По скоро вас да ви прати в джамията. На мен не може да обърне резбата.09:00 17.06.2025
76 Архимандрисандрит Бибиян
03:21 17.06.2026
77 Гориил
03:29 17.06.2026
78 Този коментар е премахнат от модератор.
79 Този коментар е премахнат от модератор.
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Любо
05:05 17.06.2026
82 Митко Зъркела
До коментар #8 от "Така Така":
Робът най- мрази свободния човек.06:04 17.06.2026
83 дядото
06:22 17.06.2026
84 Дзак
06:27 17.06.2026
85 Никой не иска
06:40 17.06.2026
86 Фашистите спретнали бунт
07:06 17.06.2026
87 Какво "руско робство"?
До коментар #16 от "нормално":
Сталин бе грузинец, Хрустчов пък украинец...и т.н.! Освен това, кой измисли, финансира и внесе революцията? Кой измисли комунизма?Какъв бе състава на първото ПолитБюро?
Освен това Дойче Веле срамежливо са пропуснали да споменат , че съветската войска потушила протеста основно е била съставена от УССР. Също като и при чешките и унгарските събития, като най-близо по логистика!
Русия не е СССР и не е комунизъм. Но пак същите опитват.
07:49 17.06.2026
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 Сирьозно ли ба?!
После видяхме как се посява демУкрацията в много държави по света и как те са още по - добре, дори и от нас. Пропаганден машине в лицето на дойче зеуето неуморно бълва гь0белсовите истини. На Омуртаговата колона е написано: Който лъже, Бог всичко вижда, който казва истината, Бог също всичко вижда.
08:05 17.06.2026
90 Ха ха ха ха
До коментар #20 от "нормално":
Тъй, тъй, а за 37г. Направо ви полираха мозъчетата, та на някои закърняха до размера на грахово зърно. Бе най - важното е, че има банани.08:10 17.06.2026
91 Ъхъ!!!
До коментар #55 от "Така сегради комунизма":
А как се сее демокрадция? С тотални бомбардировки, следвани от хаос, тотална мизерия и разруха. От1990г. до сега, колко държави са така щастуиво облагодетествани?08:22 17.06.2026
92 Мчи тъй де
До коментар #57 от "В САЩ":
В САЩ усилено, навсякъде, успешно градят прочутите хероинови селища.08:26 17.06.2026
93 Ъ?!!!
До коментар #66 от "Хм...":
"провежда комунистически държавен преврат, избива цвета на нацията ни и източва ресурсите ни."Тея мантри на с0р0с0вата пропаганда ги знаем, но да бе попрочел нещо от историята. Намали патоса, да не се претовариш.Тези съдилища се провеждат във всички държави, участвали във ВСВ, по изричното нареждане на съюзниците, победители, включително САЩ и Англия. Така нареченият нареченият Народен съд е именно това. "Цветът на нацията" е съден именно под натиска на победителите, с международни наблюдатели. Отделно този цвят на нацията е отговорен за три, национални катастрофи, с големи териториални, парични и др. загуби. В други държави са осъдени и наказани в пъти повече хора, в сравнение у нас.
08:54 17.06.2026
94 По - полека го давай
До коментар #72 от "Кървавата Коледа":
Какви "украинци" те гонят? Това е тотална измислица от 1922г. Къде в титлите на руските царе има "Украйна"?! А те започват така: Велик Княз, Цар и Самодържец на Велика, Мала и Бяла Русия и т. н. т., и т. н. т.В състава на това "умотворение" Украйна влизат Малорусия и Новорусия, после Хрусчов й подарява Крим. А украинският национализъм се появява след предателството на Горбачов, Елцин и кликата крадльовци около тях(наричат ги олигарси), след разпада на СССР, умело дирижиран от "западните партньори". Последствията от това са пред очите ни.
09:23 17.06.2026
95 Ти да видиш
10:29 17.06.2026
96 Кво народно въстание бе?
10:39 17.06.2026
97 Този коментар е премахнат от модератор.
98 безпартиен
До коментар #56 от "Китай и комунизъм....":
При нас както в Русия ръководството на комунистическата партия създаде капиталисти за които държава и народ работеха и работят!В Китай партията създаде капиталисти за да РАБОТЯТ за ДЪРЖАВАТА И НАРОДА!Това е разликата!15:37 17.06.2026
99 ПРИПОМНЯНЕ
До коментар #19 от "Гориил":
СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ МОЖЕ ДА ПРОВЕЖДА САМО БОГАТАТА ДЪРЖАВА, А БОГАТА ДЪРЖАВА СЕ ПРАВИ ОТ БОГАТИ ГРАЖДАНИ, А НЕ ОТ ТЕЗИ РАЗЧИТАЩИ НА СОЦИАЛНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ НА „ДРУГАРИТЕ-ГЕНОССЕТА“ . При тоталитарните държави подходът е по-друг. Независимо дали тази държава се титулува социалистическа..., народно-демократична..., народна република... гражданите се обират от властта, като им се дават средства колкото да преживеят и контролирано възпроизвеждат. С окрадените пари тоталитарната държава финансира своята социална политика. За да реализира тази си дейност се разчита на огромен идеологически апарат за овладяване съзнанието на масите, а за по-коравите глави и на огромен репресивен апарат в началните етапи. След пречупването на населението, репресивният апарат се реорганизира. Премахва се системата на трудови лагери, като този акт се завоалира под някаква форма на борба с култа на личността или грижи на партията за ....... Възприемат се по-меки методи за контрол, като се набляга на скритите форми. Ограбването демотивира хората да работят за благото на обществото, а започват да търсят други алтернативи като част-пром , незаконна емиграция , черна борса, корупция и т.н., което води до тотално икономическо изоставане и крах на системата.19:54 17.06.2026