Роботи поеха работата в заводите за батерии на CATL

25 Юни, 2026 11:59 1 042 8

  • catl-
  • хуманоидни роботи

Китайският технологичен гигант внедри хуманоидния Galbot S1, който оперира автономно с 50-килограмови товари благодарение на собствена „самовъзстановяваща се“ батерия

Роботи поеха работата в заводите за батерии на CATL - 1

Светът на индустриалната автоматизация навлезе в изцяло нова ера, а досегашните статични роботизирани ръце изглеждат като останки от миналото. Абсолютният глобален лидер в производството на тягови батерии CATL обяви официалното стартиране на стратегическо партньорство с пионера в роботиката Galbot. Резултатът от това сътрудничество вече е налице: тежкотоварният хуманоиден робот Galbot S1 напусна бляскавите изложбени зали и започна реална, дългосрочна автономна работа на интелигентната производствена линия за батерийни пакети и модули.

За разлика от многобройните концептуални платформи, които служат единствено за реклама, Galbot S1 е истински работен кон. Машината е проектирана за брутално натоварване, като двете ѝ ръце могат да боравят безпроблемно с тегло до 50 килограма – критичен пробив за сектора. Оборудван с революционна визуална система за позициониране със сантиметърна точност и 360-градусов скенер за избягване на препятствия, хуманоидът се ориентира в хаотичната фабрична среда по-добре от средностатистически оператор. Този абсолютен синхрон е жизненоважен в деликатното сглобяване на батерии, където перфектната повторяемост на движенията и сигурността определят качеството на крайния продукт.

Най-любопитният детайл в архитектурата на Galbot S1 се крие в неговото „сърце“. Роботът се захранва от специално разработени батерии от самата CATL, които служат и като технологична витрина извън автомобилния свят. Клетките използват авангарден катод със сортиране на частиците, иновативен литиев анод с минимално потребление на енергия и бионичен, самовъзстановяващ се електро electrolyte. Резултатът е 8 часа непрекъснат капацитет на работа на конвейера и нива на дефекти на клетките, измервани в микроскопичните мащаби на PPB (части на милиард).

Амбициите на азиатския конгломерат обаче не спират дотук. Споразумението с Galbot предвижда глобално мащабиране на тези системи с вграден изкуствен интелект (Embodied AI). Нещо повече – CATL вече интегрира интелигентните хуманоиди в собствената си сервизна мрежа Ning Service, която досега отговаряше за инспекцията и рециклирането на автомобилни батерии. По този начин компанията чертае бъдещите стандарти за следпродажбено обслужване на подобни автономни машини.

За автомобилната индустрия това е ясен сигнал: автоматизацията става по-гъвкава от всякога. Galbot S1 е способен да поеме сложни физически задачи, които преди изискваха пълно препроектиране на поточната линия. Разбира се, масовото навлизане на изкуствения интелект в тежкото производство няма да се случи за един ден. Истинската икономическа ефективност все още зависи от софтуерното обучение, крайната цена на робота, сигурността и поддържането на безупречен производствен ритъм. И макар машините да не заменят напълно човешката ръка в близко бъдеще, посоката е необратима – батериите за утрешните електромобили вече се сглобяват под зоркия поглед на хуманоиден интелект.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 има излишък

    7 0 Отговор
    на хора и ще се вземат мерки
  • 2 Д-р Марин Белчев

    6 1 Отговор
    Да, това е началото на края, ако хората не се осъзнаят, не се обединят и не вземат мерки за контрол върху автоматизацията на производството.
    Малцина знаят, че хуманоидните роботи вече не са научна фантастика, а съществуват днес и вече заменят поетапно работници.
    Ако замененият работник не се преквалифицира го чака базработица, глад, болести и смърт. Просто е.

    Коментиран от #3

  • 3 Проф. Стоян Петров

    5 3 Отговор

    До коментар #2 от "Д-р Марин Белчев":

    Масово хората от нашето съвремие не искат да работят. Колкото са по-млади токолова процента е по-голям. А когато се отнася до физически труд положението е трагично. Съвсем нормално е тези мързеливци и кръшкачи да се заменят с роботи.

    Коментиран от #4, #7

  • 4 до Ана

    4 1 Отговор

    До коментар #3 от "Проф. Стоян Петров":

    Добре де, ти искаш ли да работиш, ако може и да НЕ работиш и да си добре? Бъди честен. Няма живо същество на планетата което ако е добре - да се мъчи да не е добре, Е при някои хора явно е така. Мазохисти
    Защо като искаш да не работиш , да си лош
  • 5 Българин

    2 3 Отговор
    Хората ще спрат да работят и по цял ден ще се барат за онази работа. Тогава ще дойде комунизма.
    Всичко ще тръгне от Китай
  • 6 Шопо

    1 0 Отговор
    Мое а работи, а мое и да не работи
  • 7 Д-р Марин Белчев

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "Проф. Стоян Петров":

    Това твърдение на отговаря на истината. Аз познавам млади хора, работят още след навършване на 16 г. и продължават да учат.
    Това са оправдаващи произвола на фирмите наративи, които не отговарят на истината и целят объркване на незнаещите.
  • 8 Летец Пешеходец

    3 0 Отговор
    Преди повече от десет години, Бил Гейтс заяви, че роботите, които заменят хората, трябва да плащат социални осигуровки. Ясно, че не за тях, а за тези хора останали без работа. Точно затова, много от богатите държави експериментираха с така нареченият "основен базов доход". Даваха на разни мързеливи прошляци определена сума, различна в различните държави и чакаха да видят, какво ще направят с парите. Прогресът не може да бъде спрян. Нито със законови ограничения, нито със социални безредици. Историята го е доказала. От тук нататък, все по-малко хора ще имат възможност да работят- особено нискоквалифицираните. Парадоксално, но в България има още много работа за чистачи, хамали, строителни работници и други подобни. При нас известно време ще могат да се реализират хората с ниска квалификация, но конкуренцията от наемни работници от чужбина, сваля размера на заплатите. В момента в който роботите станат масови, това ще свали цената им и тогава няма да има работа за никой, без някакви специални умения или таланти. Разбирайте го както искате. В богатите държави, тези хора, които ще останат принудително "свободни", ще бъдат осигурени с базови доходи, но ако искат нещо повече, ще им се наложи да се образоват или да се опитват да припечелват от разни хобита и развлечения. В бедните държави, ситуацията ще е като в Средновековието. "Игрите на глада", при това в още по-брутален вариант,започва да ми изглежда, като доста реална перспектива.