Евентуалното възстановяване на разрушените сгради в ключовата американска военноморска база в Бахрейн (NSA Bahrain), поразена при масирани ракетни атаки и удари с дронове от страна на Иран, ще струва най-малко 400 милиона долара. Това показва мащабно разследване на авторитетния The Wall Street Journal (WSJ), вестникбазирано на сателитни снимки, видеоклипове от социалните мрежи и официални модели на Министерството на отбраната на САЩ за цени на строителството.
Министерството на отбраната на САЩ умишлено избягва да разкрие реалния размер на щетите по своите бази пред Конгреса. По време на изслушвания през май военният министър Пит Хегсет отказа конкретна оценка с думите: "Каква е цената Иран да се сдобие с ядрено оръжие?". В същото време независимият аналитичен център Център за стратегически и международни изследвания (CSIS) изчислява, че общите щети по американските обекти в Близкия изток варират между 2,2 млрд. и 5,1 млрд. долара.
Какво е унищожено в базата в Бахрейн?
Иранските удари са засегнали тежко и трите зони на базата, която е ключова за американското присъствие в Персийския залив от над три десетилетия:
- Щабът на Пети флот: Основната командна сграда е частично разрушена и в момента е напълно неизползваема.
- Комуникационни терминали: Унищожени са два високотехнологични спътникови терминала модел AN/GSC-52B, чиято стойност е около 20 милиона долара за брой.
- Инфраструктура: Засегнати или изравнени със земята са тренировъчен център на силите за сигурност, складове за спешна помощ, резервоар за питейна вода, столовата и жилищни блокове за 450 души персонал.
- Военни хангари: Поражения има и по комплексите на „Банз Груп“, където се помещаваше иновативното поделение за безпилотни апарати и изкуствен интелект Task Force 59.
Оценката от 400 милиона долара е силно консервативна, тъй като покрива единствено грубото строителство. Тя не включва разчистването на отломките, унищожената скъпа електроника, оръжейни системи или бъдещата модернизация на защитните съоръжения.
САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток
От Централното командване на САЩ (CENTCOM) подчертаха, че по време на атаките приоритет е бил животът на хората, а не сградите. Благодарение на своевременната евакуация на основната част от състава, в Бахрейн няма загинали американски военнослужещи, въпреки че Иран е изстрелял над 8000 ракети и дронове в целия регион.
Сериозните разрушения обаче принуждават Вашингтон радикално да преразгледа своята военна стратегия в Близкия изток. Представители на Пентагона потвърждават пред WSJ, че се обмисля дали изобщо да се възстановяват разрушените структури в Бахрейн. Сред обсъжданите варианти са преместване на командните центрове под земята, съкращаване на присъствието в Кувейт и Саудитска Арабия, както и дислоциране на ключови военни активи по-далеч на запад, включително на територията на Израел.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 666
Коментиран от #6
07:01 28.06.2026
3 ЗЕЛЕНСКИ !
Нема се пуАшите!
Че това цифра ли е...?!
Та аз това го изпапквам за един ден...
07:03 28.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Лост
07:13 28.06.2026
6 Путин
До коментар #2 от "666":
Не можем, Израел ми забрани да убивам Зеленски.07:14 28.06.2026
7 Съвсем скоро шейховете в района
И нямат нищо общо с тяхната сигурност, а напротив.
А, ако САЩ и Израел бяха успели с Иран, идваше и техния ред!
07:19 28.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Исторически парк
07:26 28.06.2026
11 Малий
Коментиран от #13
07:35 28.06.2026
12 Сега очаквайте!
07:39 28.06.2026
13 Малий
До коментар #11 от "Малий":
Зомбираните центчета ще полудеят от скръб07:41 28.06.2026
14 ЧУДЕСНА НОВИНА
07:45 28.06.2026
15 Гост
Коментиран от #16
07:51 28.06.2026
16 Тръмпягата беше обещал!
До коментар #15 от "Гост":
Приключвам с Иран и следващата е...Куба!Да,ама нещо зацикли с тия ...шейхове...🙄😮💨😨🫢?!
07:56 28.06.2026
17 Умна крава
08:00 28.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Баш Хайдутин и действащ комунист
08:09 28.06.2026
21 кравария
08:28 28.06.2026
22 Спорт
08:37 28.06.2026
23 Нали помните двете основни задачи
1. Да унижи Тръмп и САЩ.
2. Да скара САЩ и Израел.
Иран е на път да ги постигне и това ще има глобален ефект!
Тръмп направо срива САЩ!
08:40 28.06.2026
24 Чичо Дончо
08:42 28.06.2026
25 Механик
Ама първо трябва малко да се потръшка и да постне три-четири гневни снимки с лице в стил Грета Тумбърлък.
п.п.
Абе, тая да не е извънбрачно дете на дедо Тръмп? Намирам голямо сходство във физиономиите им, особено когато се тръшкат и заплашват.
09:16 28.06.2026
26 Много добре
Сопа по гърба и шут в гз за сбогом.
09:38 28.06.2026