Министерството на външните работи на Ислямска република Иран излезе с извънредно изявление, в което категорично осъжда въздушните удари, нанесени от американската армия по позиции на страната.
Според официален Техеран, атаките срещу обекти за наблюдение по южното иранско крайбрежие представляват директно споразумение-предателство и подкопават крехкия мирен процес в Близкия изток.
Нарушени международни договори
В официалната си позиция дипломатическото ведомство на Иран посочва две ключови правни нарушения:
- Исламабадският меморандум: Атаките нарушават Член 1 от Меморандума за разбирателство за прекратяване на наложената война, сключен във Версай само преди дни — на 18 юни 2026 г. Споразумението имаше за цел изцяло да спре военните действия в региона.
- Уставът на ООН: Иран определя действията на Вашингтон като „явно нарушение“ на член 2, параграф 4 от Устава на ООН, който изрично забранява заплахата или използването на сила срещу териториалната цялост и суверенитета на която и да е независима държава.
„Тези брутални атаки показват, че американският режим не отдава никакво значение на своите задължения и че нарушаването на обещания е част от неговата същност“, се посочва в разпространената нота.
Ескалация в стратегически регион
Въздушните удари са насочени срещу радарни системи и съоръжения за брегово наблюдение, разположени в изключително чувствителната зона около Ормузкия проток. Техеран допълва, че действията на САЩ са координирани с атаки от страна на Израел срещу Ливан, което допълнително усложнява ситуацията.
Министерството призова държавите от южното крайбрежие на Персийския залив да не позволяват техните територии или бази да бъдат използвани за враждебни действия срещу Иран.
Готовност за самоотбрана
Иранското правителство отправи официално предупреждение към Съвета за сигурност на ООН и Генералния секретар на организацията с настояване международната общност да не остава безучастна пред действията на Вашингтон.
Изявлението завършва с категоричното предупреждение, че Иран остава в пълна готовност да защити своя национален суверенитет и териториална цялост. Страната изрично се позовава на член 51 от Устава на ООН, който гарантира законното и неотменно право на индивидуална или колективна самоотбрана при въоръжено нападение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Кан Кубрат
Коментиран от #21, #23
10:23 28.06.2026
2 Трол
10:25 28.06.2026
3 хъхъ
10:29 28.06.2026
4 Иран
10:30 28.06.2026
5 Пенчо Славейков
Коментиран от #7
10:32 28.06.2026
6 Ура,,Ура
10:35 28.06.2026
7 Кан Кубрат
До коментар #5 от "Пенчо Славейков":
Хазарите управляват САЩ.10:36 28.06.2026
8 Иран
10:41 28.06.2026
9 Зайо Байо
Това ли е правдата и демокрацията ?
10:49 28.06.2026
10 кумчо ВЪЛЧО
Защо Русия са лоши , а САЩ са добри ?
Коментиран от #14
10:52 28.06.2026
11 успех и бог да ви закриля
10:54 28.06.2026
12 Майк Алън Патън
Важното е да вземат петрола на Иран. Парите и властта са в центъра на всичко ! Още повече , щом са намесени и американците.
10:55 28.06.2026
13 име
10:55 28.06.2026
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 На БАБА фърчилото
Може ли да кажете ?
10:58 28.06.2026
16 щИРЛИц
До коментар #14 от "Защото":
А как ще наречеш това , което САЩ сториха във Виетнам , Афганистан , Ирак , Сирия , Либия ?Точно това е формата на ДЪРЖАВЕН , официален ТЕРОРИЗЪМ !
И какво се случи.....САЩ бяха изритани позорно и избягаха от Виетнам и Афганистан !
Но това не ти прави впечатление , нали ?
11:00 28.06.2026
17 Кума ЛисА
До коментар #14 от "Защото":
Спомняш ли си преди годити , когато САЩ ш БРИТАНИЯ нападнаха ИраК , защото Саддам извършвал геноцид с химическо оръжие.Впоследствие не намериха никакви химич лаборатории и цистерни с химикали. А на английския премиер му се наложи конфузно да обяснява ,че разузнаването НЕЩО СЕ Е ОБЪРКАЛО. Станала е някаква грешка. Но през това време Ирак бе опустошен от агресорите.
Дали помнш това ? Или имаш само избирателни спомени ?
Въпрос на лична мозъчна дейност , нали ?
11:05 28.06.2026
18 КарабасБарабас
До коментар #14 от "Защото":
Кой определя кой да има ядрено оръжие ? Защо Индия , Израел , Китай , Пакистан , Франция , Англия , Русия , САЩ да имат ? А може би и Северна КОРЕЯ ?Нали и Северна Корея УЖ спонсорирал някакъв си терор. Защо не ги спряха ?
Коментиран от #25
11:07 28.06.2026
19 Защо НЕ ?
До коментар #14 от "Защото":
Ще отговориш ли на 1 въпрос с понижена трудност ?Кой единствен е използвал ядрено оръжие ? При това цели 2 пъти ? При това над напълно мирно население ? При това над гъсто населени градове ?
Давай , напъни се малко ! Ако не успееш от първи път - давам и жокер - тези хора са носителите на свободата , демокрацията , хуманизма , либерализма !
Хайде ,,,, казвай !
11:11 28.06.2026
20 Чалмосана Копейка
11:12 28.06.2026
21 НИЩО МУ НЯМА
До коментар #1 от "Кан Кубрат":
И ТО....НУКЛЕАРЕН☝11:14 28.06.2026
22 Българин
11:15 28.06.2026
23 Българин
До коментар #1 от "Кан Кубрат":
Бе то навремето имало един мустакат провален художник, дето избиването на евреите го направил за официална цел на хилядолетната си държава. Сега отново има такива опити. Интересно как ще свършат!11:17 28.06.2026
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Интересно
До коментар #18 от "КарабасБарабас":
Статистиката показва че имащите ядрено оръжие не ги хваща американската демокрация . Ако Кимчо нямаше ядрено оръжие , американците отдавна да са го нападнали .11:31 28.06.2026
26 Сатанас Единотнас
12:10 28.06.2026