Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г., вече е отворен и за твоя сайт! ›››

Цончо Ганев за новия дълг: Тегли се, за да се осигурят поредните милиарди за правилните фирми и правилните хора

22 Юни, 2026 12:05 1 121 22

  • цончо ганев-
  • нов държавен дълг-
  • милиарди-
  • правилни фирми-
  • правилни хора

"Сметката, както винаги, ще я плащаме всички ние", заключи депутатът от "Възраждане"

Цончо Ганев за новия дълг: Тегли се, за да се осигурят поредните милиарди за правилните фирми и правилните хора - 1
Снимка: БГНЕС

Правителството на Радев не спира да повтаря, че тегли нов заем, уж за да "спаси" проектите по ПВУ (Плана за възстановяване и устойчивост), но истината е съвсем друга. Това написа в социалните мрежи депутатът от "Възраждане" Цончо Ганев, цитиран от "Фокус".

Припомняме, че Народното събрание окончателно одобри поемането на нов държавен дълг до 3,8 милиарда евро. Промяната е заложена чрез текстове в т.нар. удължителен закон за държавния бюджет. Решението позволява емитиране на нов дълг на международните капиталови пазари, както и поемане на краткосрочен държавен дълг в рамките на същия лимит, който трябва да бъде погасен до края на текущата бюджетна година.

Според мотивите на Министерския съвет увеличаването на тавана на дълга е необходимо за осигуряване на ресурс за префинансиране на плащания по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В същото време Европейската комисия одобри близо 1 милиард евро по четвъртото плащане по ПВУ, както и даде зелена светлина за допълнителни 150 млн. евро по петото плащане за България.

Цончо Ганев обаче изразява съмнения за реалното предназначение на средствата от новия дълг и очертава различен сценарий:

Нека видим за какво всъщност се води битката:

Общият размер на средствата, които БИ трябвало да получим по ПВУ, е 12 млрд. лева.

От тези 12 млрд. цели 8 млрд. лева - две трети от всички средства - са предвидени за саниране, перки, солари и батерии.

А фирмите, които ще усвоят тези 8 млрд., са все добре познати - свързани с Борисов, Пеевски и Прокопиев.

Отделно има 365,5 млн. лева за софийското метро, но там схемата не е толкова апетитна, колкото при фибрана, соларите и батериите.

Средствата по ПВУ за ВиК отпаднаха. За сметка на това получихме 992 млн. лева за нови влакови композиции.

И тук идва "интересното“ - тези влакове ще бъдат предоставени на две частни компании, уж за да имало конкуренция на БДЖ.

Излишно е да казвам, че и двете компании са пряко свързани с ГЕРБ.

Депутатът от "Възраждане" твърди, че държавата е изтеглила нов дълг не за доходи, болници, пенсии и гражданите, а за да се осигурят средства за "правилните" фирми и "правилните" хора.

"Сметката, както винаги, ще я плащаме всички ние", заключи той.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 17 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 СметкатаПлаща

    13 7 Отговор
    Има една държава, която плaщa нaдцeнĸи нa нeмcĸoгoвopящи вepиги зa xpaнa, фpeнcĸи зa тeчaщa вoдa и чeшĸи зa тoĸ – зa дa мoгaт тaĸивa фиpми дa пpoизвeждaт opъжия зa дa зaгивaт xopa…. нo вcичĸo e тoчнo – пъpвитe фиpми ни нaчиcлявaт нaдцeнĸa „тaĸca вoйнa“ и ниe чиннo плaщaм yбийcтвaтa зaдpyжнo. И "peдaĸтopи нa мeдии", ĸoйтo цeнзypиpaт вcяĸa oт тeзи иcтини...

    Коментиран от #14

  • 2 700 000 администрация на заплати.

    23 4 Отговор
    Ето за това се тегли.
  • 3 хаха

    7 3 Отговор
    в Гзраждани издъни всяка една кауза, до която се докопа. Беше плюене и грозни обиди по инициативния комитет за запазване на лева, докато не яхнаха инициативата и не я приключиха както всички останали свои инициативи – безславно и с позор. Щяха да запазят Паметника на Съветската армия – отидоха да се нафоткат пред паметника и не мъцнаха повече. Костадинов нарече Путин агресор при приемане на декларацията срещу Русия през 2022 година. Сега подкрепя Тръмп и анексирането на Гренландия и дори Панамския канал. Негови хора отидоха в Института „Куинси“ – ционистка организация, за да водят някакви разговори. Сега уж е русофил, пък е тръмпист.
  • 4 хаха

    9 0 Отговор
    Костадинов лъже, че ТОЙ е подал сигнала срещу Гюров в прокуратурата (документ)
  • 5 хаха

    11 1 Отговор
    Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов, популярен като Костя Копейкин, навръх Коледа е дарил на баща си Тодор скандалната вила в Тюленово, която започна да гради миналата година, пише „Уикенд”. Това е стандартен ход, с който Костадинов си спестява главоболието да декларира пред властите колко пари му е струвало строителството на триетажната къща, със застроена площ от 360 кв. м. И далеч по-важния въпрос – от къде са парите?

    Коментиран от #13, #15

  • 6 Последния Софиянец

    11 5 Отговор
    Нарушиха конституцията.При удължителен бюджет нямат право да теглят нови заеми.
  • 7 Башмайстора

    6 0 Отговор
    Цончо! Защо да давам грешни пари за хотел, като можеш да ги вземеш ти?
  • 8 Еех,този Радев...

    7 4 Отговор
    ...на никому неудобен...

    Коментиран от #10

  • 9 Много интелект, ама естествен

    10 0 Отговор
    Ганчо, запри се!
    "И тук идва "интересното“ - тези влакове ще бъдат предоставени на две частни компании, уж за да имало конкуренция на БДЖ."
    Това е далаверата на Грозданчо от кохортата на чалгаджиите!
  • 10 Някой

    5 5 Отговор

    До коментар #8 от "Еех,този Радев...":

    Тоя Радев. Мислеха си, че ще го притискат до стената, пък той взе, че събра мнозинство и те се оказаха с отпаднала необходимост.
  • 11 жжж

    2 5 Отговор
    Още един мунчо ще спасява бг-то
    това се прави за дългосрочна подкрепа към бледките ,като плаща заплати без реформи ,власта ще му се срвира
    а ние ганювците ке плащаме
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Бай Араб

    3 3 Отговор

    До коментар #5 от "хаха":

    Руските пари щастие не носят само мъки и винаги смърт накрая, Луканов би ви казал.
  • 14 жвуцай

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "СметкатаПлаща":

    нтифриз
  • 15 Минувач

    2 1 Отговор

    До коментар #5 от "хаха":

    Какво чудно има толкова, откъде му били парите на Костадинов, за да строи къща?!?
    Ами заплатата с всички бонуси е към 10К евро, чисти и доказани пари всеки месец. Разбира се, че ще си ги влага и е избрал да строи къща. Всеки би направил нещо подобно, а не да ги държи в банката. От 5 години е в парламента, предполагам си е събрал достатъчно пари, както и може да е теглил някаква аст, като заем.
  • 16 Овчар

    1 0 Отговор
    Цончо е най гнусната и продажна мърша в България..!
  • 17 Нали за това е Целия този Зор !

    3 3 Отговор
    За Народното Събрание !

    Не да се Разрешат !

    Проблемите на България !

    А за да се осигурят средства за "правилните" фирми и "правилните" хора!
  • 18 до Цончо

    4 1 Отговор
    Къоде беше досега, бе Цончо? Спомням си, че беше и в предишните НС и пак така гледаше ГОРДО и ВЕЛИЧЕСТВЕНО. Нима не виждаше накъде вървят разходите и шмекериите на табуретката теменужка, подпряна знаем от кого???? Но партията на Радев ви взе ДАСТА гласове и затова сте така НАСТЪРВЕНИ срещу Радев. Ти и коцето! И никой друг не се обажда от "възраждане". Що за партия сте?
  • 19 Нексус

    2 0 Отговор
    Другарю, нали комунистите винаги така действахте, от 1944, та чак досега?
    Всичко е за нашите хора, а вече - нашите фирми.
    Камво се учудваш, че не си в далавератанли?
  • 20 Работещ бедняк

    0 0 Отговор
    Кога ще ни върнат огражените за сметки за ток, пари?
    Ползвам точно същите лампи и два уреда, точно толкова, колкото и зимата. Как сега сметката ми е 150 лв, тогава ми беше 1500 лв?!?
    КОГА ЩЕ ВЪРНАТ ПАРИТЕ ОТ ТОЗИ ГРАБЕЖ?!?
  • 21 Крадев

    2 0 Отговор
    А какво стана с оня нагъл бандит, дето го беше снимал Караколев? Някакъв, който си паркира както си поиска пред Президентството и носи всяка седмица дан - "снася" на Крадев?!? Гледайте видеото, потресаващо е! Докога ще се подиграват с Българския Народ?!?

    Коментиран от #22

  • 22 миме

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "Крадев":

    докато България е в ес , нато-то и зоната
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол