Мая Манолова: Омбудсманът трябва да защитава гражданите, а не ЧСИ-тата

23 Юни, 2026 21:45 1 201 28

  • мая манолова-
  • чси-
  • омбудсман-
  • дългове

Според нея продажбата на стари дългове между кредитори и колекторски компании често се извършва на символични цени

Мая Манолова: Омбудсманът трябва да защитава гражданите, а не ЧСИ-тата - 1

Бившият омбудсман Мая Манолова остро разкритикува предложенията за разширяване на правомощията на частните съдебни изпълнители (ЧСИ), които според нея биха ощетили гражданите и биха улеснили събирането на спорни и погасени по давност задължения.

„Отдавна се опитват ЧСИ-тата да прокарат тези законопроекти, с които да бъдат разширени техните правомощия. Бях отрязала техните мераци, докато бях омбудсман, и съм категорично против и сега, като граждански защитник“, заяви Манолова в предаването "Лице в лице" по БТВ.

По думите ѝ частните съдебни изпълнители в момента имат право да събират задължения, които вече са преминали през съдебна процедура и имат изпълнителен лист. Новите предложения обаче предвиждат те да могат да събират и т.нар. доброволни дългове към доставчици на обществени услуги. „Това означава милиони задължения на граждани към ВиК дружества, топлофикации, мобилни оператори и компании за бързи кредити да бъдат събирани без да са минали през съд, през частните съдебни изпълнители“, каза тя.

Според Манолова подобна промяна би била изгодна за ЧСИ, но опасна за потребителите. „Това е прекрасна идея за ЧСИ-тата, но е огромен проблем за гражданите. Факт е, че огромна част от тези задължения са погасени по давност“, подчерта тя.

Манолова твърди, че на практика длъжниците често не получават информация за правата си. „Няма един случай, в който ЧСИ да е казал на длъжника: ‘Извинявайте, вие тук може да направите възражение за погасяване по давност.’ Просто си ги събират“, заяви тя. По думите ѝ няма основание да се вярва, че при евентуално разширяване на правомощията си частните съдебни изпълнители ще започнат активно да уведомяват хората за възможностите им да оспорват стари или несъществуващи задължения. Манолова отправи критики и към настоящия омбудсман за подкрепа на идеята част от малките дългове към доставчици на обществени услуги да преминават задължително през ЧСИ. „За мен е абсолютно смущаващо, че омбудсманът, който трябва да защитава гражданите и потребителите, прокарва идеята, че всички малки дългове към доставчици на обществени услуги трябва да минават през ЧСИ“, каза тя.

Според нея решението е различно – доставчиците на услуги да бъдат задължени първо сами да уведомяват клиентите си и да търсят доброволно уреждане на задълженията. „Трябва да бъдат задължени чрез законодателни промени първо да пристъпят към доброволно събиране на задълженията“, посочи Манолова. Тя даде пример с практики на мобилни оператори и колекторски фирми, при които минимални задължения се превръщат в значителни суми. „Миналата седмица приключи една сага с жена, при която задължение от 5 лева се беше превърнало в 1205 лева. При това задължението беше от 2014 година“, разказа Манолова.

Според нея продажбата на стари дългове между кредитори и колекторски компании често се извършва на символични цени. „Тези продажби от доставчик на обществена услуга към колектор обикновено се случват на около 5 до 10 процента от стойността на задължението“, заяви тя. Манолова припомни, че нейният екип е изготвил и внесъл в няколко парламента проектозакон за колекторските фирми. Едно от предложенията е длъжникът да има право първи да изкупи собственото си задължение при същите условия, при които то се продава на колектор. „След като кредиторът е решил да продаде това задължение на 5 процента от стойността му, първо да го предложи на длъжника“, каза тя.

Бившият омбудсман коментира и инициативата „Кошница с грижа“, насочена към ограничаване на цените на хранителни продукти. „Това е много добра инициатива, стига да бъде наистина реализирана, защото към момента ‘Кошница с грижа’ е по-скоро виртуална. По-скоро едно обещание от страна на веригите, което още не се е случило“, заяви Манолова. Тя разказа, че при проверка в една от големите търговски вериги е открила едва около 30 продукта, включени в инициативата, при общо няколко хиляди артикула.

„Тридесет артикула на фона на над 3000 продукта наистина е прах в очите на хората“, каза тя. Според Манолова реалният механизъм за ограничаване на прекомерните надценки ще бъде прилагането на Закона за защита на потребителите и Закона за защита на конкуренцията. „Обявяването на справедливата цена заедно с цената на едро и продажната цена ще доведе до репутационна катастрофа за тези вериги, които продават със 100 и 120 процента надценка“, заяви тя. В заключение Манолова подчерта, че държавата трябва да защитава гражданите от злоупотреби както от страна на колекторските фирми, така и от страна на частните съдебни изпълнители.

„Омбудсманът трябва да защитава гражданите, а не ЧСИ-тата“, каза тя.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 20 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Айдее,

    6 16 Отговор
    У ,лево.Беше. Стига съвети!🤮
  • 2 мбуцманката

    8 2 Отговор
    е от боювата банда, тей съм чул аз
  • 3 Манолова

    14 10 Отговор
    Президент!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 ПропускиГолеми

    14 1 Отговор
    Изгубихме 35 години за едно нищо, което му казваха че е преход … накрая се разбра, че води към дъното... а сме на добра възраст от 1350 години...
  • 6 безпартиен

    5 9 Отговор
    Цял живот на бюджетна хранилка!
  • 7 Таз се появи.

    2 12 Отговор
    С червеното съко .
    Стягай се народе .
    Лудите сее събират.
  • 8 Откривам новия протестен сезон!

    10 4 Отговор
    Предлагам заедно да поискаме оставката на омбудсмана!
  • 9 Наесен нови избори .

    1 3 Отговор
    Пари тема действайте .

    Коментиран от #10

  • 10 хмм

    5 0 Отговор

    До коментар #9 от "Наесен нови избори .":

    Който прибра парите - при бай Ставри, иначе вие ще отговаряте!
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Тази

    5 7 Отговор
    Създаде ЧСИ тата сега се прави на разсеена ,абе комунист ,че дрънка
  • 13 Аз с герб,никога

    2 3 Отговор
    Ти що си тапа.Кой те подлъга да ставаш кмет.Имаше всичко.
  • 14 Край

    3 2 Отговор
    Ще вдигат данъчните оценки на имотите Познайте какво ще стане с нотариалните такси …
  • 15 Тошко

    1 5 Отговор
    Айде пак ще ни я натресър тая за омбудсман
  • 16 Перо

    7 0 Отговор
    Първо трябва да се премахне държавния, престъпен терор с измислени сметки на Топлофикация, без проверител и измервателен уред за няколко години, наречен “прогнозни сметки”! Никъде по света не съществува такава привилегия на монополна фирма! Не се обявяват и изравнителни сметки, въпреки другия рекет за водомери с дистанционни водомери!
  • 17 Майче , само дръж здраво

    5 1 Отговор
    Юздите на тоя твоя лешпер ,че като го изтървеш само глупости ходи да дрънка по студията
  • 18 Сеpaчев

    2 5 Отговор
    Мая , продължаваш да ядеш 💩💩

    Коментиран от #19

  • 19 Ти там

    3 0 Отговор

    До коментар #18 от "Сеpaчев":

    с.ЕРИ ПО-ТИХО!
  • 20 Ха ха ха

    0 6 Отговор
    Майчето като беше омбудсман нищо не направи за гражданите, сега се излага по телевизиите.

    Коментиран от #21, #25

  • 21 хе хе

    5 0 Отговор

    До коментар #20 от "Ха ха ха":

    Обърка ли ви плановете? Браво, Мая!
  • 22 Отвратен

    1 0 Отговор
    ОЩЕ НИКОЙ НЕ Е НАПРАВИЛ НЕЩО ЗА НАРОДА! МАЙ САМО ЗА ТЯХ СИ РАБОТЯТ!

    Коментиран от #24

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Чeкия 🍌

    1 1 Отговор

    До коментар #22 от "Отвратен":

    Не!
    Направил СЪМ за народа!


    "ЧEKИЯ"!

    Коментиран от #26, #27

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Казах ви, че сте ГОЛОВОДНИЦИ!

    1 0 Отговор

    До коментар #24 от "Чeкия 🍌":

    От 4ики0рите, като теб, нищо не става!
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове