Коментар на Емилия Милчева:
От старта на предизборната кампания на 19 март няма ден без сигнали за купуване на гласове и полицейски акции в райони с хронично висок риск от изборни нарушения. Служебният премиер Андрей Гюров съобщи по Нова телевизия, че се купуват цели избирателни секции. Според него тази битка ще бъде спечелена, когато на 19 април “гражданите гласуват масово, спокойни са и знаят, че техният глас ще бъде преброен и ще тежи”.
Новите "оферти"
А търговците на гласове разнообразяват “офертите”. Освен кеш от по 50-100 евро, традиционните пакети с храни, отписване на дългове от заложни къщи и лихвари, в арсенала вече влизат и услуги за разкрасяване - козметични и фризьорски, по някоя дрешка. Нищо чудно да се появят и електрически уреди или бутилка алкохол, а защо не и посещение при врачка или астролог, след като повече от половината българи, според “Тренд”, вярват в магии и свръхестествени сили. Кеш-енд-кери демокрацията е гъвкава и се наглася според нуждите на хората.
Купуването на гласове вирее там, където сивата икономика има съществен дял, институциите са слаби, а зависимостите са ежедневие. Освен в България, се “практикува” и в Сърбия, Албания, Косово, Северна Македония. В глобален план е познато в Африка и Азия, също и в латиноамерикански държави, изследователите го определят като характерно за “развиващите се демокрации”. Проучване от 2023 г. в журнала ScienceDirect, разкрива, че средно 17,73% от анкетираните в 17 държави в Субсахарска Африка са получили предложение за изборен „подарък“ (стоки или пари) в замяна на гласа си на последните избори. В 20 страни в Латинска Америка този дял е 12, 3%.
Трудната борба срещу зависимостите
В България липсват задълбочени проучвания, които да показват дали купеният или контролираният вот оказва по-силно влияние върху изборния резултат, особено сред различните уязвими групи. Превантивните действия на МВР ограничават мащаба на купения вот - сплашват купувачите или задържат в ареста посредници от ниските нива на схемите. Контролираният вот обаче, при който работодатели или местни власти упражняват натиск върху служители да гласуват за определена партия, е труден и за разкриване, и за противодействие.
Наличието на повишена избирателна активност може да обезсили тези манипулации. Но прекратяването на изборните измами е свързано с много по-дълбоки реформи в прокуратурата, институциите и финансовата система. Защото държавата, чрез своите правоприлагащи органи, се бори не срещу структурните проблеми, а срещу техните рецидиви. А тези битки зависят единствено от политическата воля на отделни служебни правителства.
Вътрешният министър Емил Дечев и и.ф. главен секретар на МВР Георги Кандев ръководят акции и отчитат десетки арести и досъдебни производства. В схемите участват различни лица, известни и неизвестни, например ходжата Айри Мурад от ромския квартал Столипиново в Пловдив, който е и погребален агент, шефа на пощенската служба в Кърджалийска област Самет Хасан, лихвари, криминално проявени и други. По БНР социалният министър Хасан Адемов обяви, че социалната система е била използвана през годините за контролиран, а в някои случаи и за корпоративен вот предвид връзки между местни власти и/или местни авторитети и ръководители на социални услуги.
Сигналите са с 500-600% повече спрямо последните избори през октомври 2024 г., заяви наскоро вътрешният министър. МВР работи по 383 сигнала за изборни престъпления, докато през 2024 г. за същия период са били 52. Но после материалите попадат в прокуратурата и там потъват без последици за дилърите, а до крайните купувачи изобщо не стигат.
Купуването на гласове - в сивата зона
Какво всъщност разкриват акциите на МВР? Не просто отделни нарушения, а цяла система – добре смазана машина за търговия с гласове. Посредници, действащи в интерес на политически купувачи, „пазаруват“ избиратели чрез услуги в сивата икономика. В капана попадат най-вече уязвими малцинствени групи, но и маргинализирани български общности.
И тук идва неудобният въпрос: плащат ли данъци бакалиите и козметичните салони, през които минава тази схема, или укриват доходи? Реалността е такава, че значителна част от хората в тези общности са притиснати да оцеляват в сивия сектор, често без образование и без възможности за излизане от него.
Това е затворен кръг на неравенства, който държавата удобно пренебрегва. А политическите лидери, които шумно обещават борба с тези проблеми, не стигат отвъд думите. Честите акции на полицаи и жандармерия в Кърджалийски район демонстрират, че държавата не е абдикирала оттам, където една партия, водена от олигарх, е решила да си строи крепост. Кметовете на седемте общини в областта начело с Ерол Мюмюн - на Кърджали, са декларирали вярност към лидера на ДПС-НН - олигарха и санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
Битката срещу опитите да бъде купен и контролиран вотът не само в Кърджали, но и в Северозападна България и на други места, където са били идентифицирани рискови секции през годините, е от значение. Така служебният кабинет показва, че не е подвластен на определени зависимости, а също и че не се бои. Това са сигнали, които избирателите разчитат. Девети МИР-Кърджали осигурява пет мандата в парламента, като на предишните избори през октомври 2024 година ДПС-НН и АПС взеха по два, а “Величие” отне петия от МЕЧ, след като Конституционният съд касира частично вота. За Пеевски е важно да върне славата от времената, когато ДПС обираше и петте мандата от Кърджали. Едва ли ще успее.
Pork barrel или купуването с публични средства
Но купуването на гласове не приключва с пари за маникюр, торба с продукти и/или социални помощи. Изразът “бъчва със свинско” (pork barrel) в САЩ е метафора за насочването на държавни средства към местни проекти, с цел подкрепа за конкретен представител или партия. (Pork barrel се е наричала бъчвата с осолено свинско месо, от която са хранели робите.)
Практиката да се разпределят публични средства, за да получи конкретна партия подкрепа, е наложена от дълги години в България. Колко първи копки са били направени по местни избори, колко обещания са били дадени… Проектостадиони, проектопътища, проектосметища се появяват в предизборни кампании и изчезват след тях, бюджети, „насочвани“ към удобни райони, и инвестиции, които следват не нуждите, а политическата география. Така публичният ресурс се превръща в инструмент за влияние, а не решава реални проблеми.
Не е тайна, че Инвестиционната програма за общински проекти е такъв инструмент. Анализ на “Капитал” разкри, че 20 от 40-те общини, които са получили всички или почти всички пари, поискани от МРРБ по тази програма, се управляват от кметове на ДПС. В подалото оставка правителство излъченият от БСП Иван Иванов управляваше регионалното министерство.
Борбата с купения вот не минава през битки, а през реформи на системите и прочистване на институциите. Днес МВР хваща посредниците, утре друго МВР ще разпъне чадър над схемите. А някой ще бърка в бъчвата със свинско безнаказано.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 терзиев през фонтанелата:
Коментиран от #28
23:04 30.03.2026
2 Като и гледам на Милчева коментарите...
Апотемата: Сигнали много, доказателства хич. После прокуратурата и съдът били криви.
Коментиран от #31
23:18 30.03.2026
3 Данко Харсъзина
23:18 30.03.2026
4 Е къде ги тия куповачи
Коментиран от #17, #25, #39
23:19 30.03.2026
5 Анонимен
23:24 30.03.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Инфлация
Чакам оферта за 200...
Иначе за...гъби !
Коментиран от #14
23:35 30.03.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Дойче Веле
23:36 30.03.2026
10 Дааа
23:42 30.03.2026
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 гбитхтг
Коментиран от #23
00:01 31.03.2026
13 Боко праните гащи
00:03 31.03.2026
14 САМО КОМЕНТИРАМ 😉
До коментар #7 от "Инфлация":
.Тогава ще пуснат бюлетина от твое име безплатно. Как ще разбереш? "Гъбарите" им излизат най-изгодно.
.
00:11 31.03.2026
15 Киро
00:16 31.03.2026
16 Прекрасна улица на снимката
Ние сме на нивото на Африка!
Кои е взел това племе във Европа?
Коментиран от #32
00:32 31.03.2026
17 Споко бе , пич
До коментар #4 от "Е къде ги тия куповачи":
Купувачите ще дойдат , не очаквай копувачи00:34 31.03.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 ФИЛИП ГЕОРГИЕВ
00:45 31.03.2026
20 да питам
Коментиран от #24
00:58 31.03.2026
21 хаха
Лети със 120 км/ч, сглобява се за 5 минути, предназначен за масивни рояци.
Може да се произвежда масово във всяка фабрика за картон.
А байганьовците пак ще мамят и флашифицират избори. Кебапчета, кюфтета и давайте да даваме а?
ХАХАХА
01:07 31.03.2026
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Лековерен си
До коментар #12 от "гбитхтг":
Няма значение къде са бюлетините. Важно е какво пише в протокола.02:15 31.03.2026
24 Вземи сто
До коментар #20 от "да питам":
Не са излагай!02:16 31.03.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 SDEЧЕВ
До коментар #1 от "терзиев през фонтанелата:":
Това го заявява човек, който е на поста МП с фалшива Декларация и Недопустим по Конституция и той го знае. Гюров някои купуват , а други направо прескачат целия Народ с документи с невярно съдържание. Чиба Измамник.03:31 31.03.2026
29 Винкело
04:52 31.03.2026
30 хихи
06:03 31.03.2026
31 хихи
До коментар #2 от "Като и гледам на Милчева коментарите...":
На Калпава демократична патка вълната и крива...06:04 31.03.2026
32 1234
До коментар #16 от "Прекрасна улица на снимката":
Остави улиците!! Виж какво подписа секта Гюров...!!!Ако днес няма хилядни протести, не сме народ а Мърша
06:07 31.03.2026
33 🔞ПЕДОФИЛИЯ МИЛЧЕВА🔞 18+++ ПЕДОХАН-ГЕЙТ
До коментар #8 от "до милчева":
"8 до милчева42Отговор
още никой не ми е предложил, чакам оферти!
Коментиран от 11
23:35 30.03.2026"
Предлагам ѝ един по-дебел в "мръсния канал".
Да цъфне после като майска🌹и да сре като кремиковска бетонобъркачка.
Коментиран от #38
06:38 31.03.2026
34 буби 08
06:38 31.03.2026
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Абе само Свинята ли оферира
-;-
Айде видя се че има "разнообразие" в офертите, ама само Свинята ли дава офертите ?!!!
12:48 31.03.2026
38 Какво да се предлоги на Антипетроханците
До коментар #33 от "🔞ПЕДОФИЛИЯ МИЛЧЕВА🔞 18+++ ПЕДОХАН-ГЕЙТ":
каквото и да се предложи на антипетроханците, Чалгаджиите и Фараоните отиват на Бунището!12:51 31.03.2026
39 Ти къде си
До коментар #4 от "Е къде ги тия куповачи":
Е къде ги тия куповачи76ОТГОВОР
Как па един не дойде при мен.
-;-
къде да те намерят?!?
12:52 31.03.2026