Исторически триумф във Формула 1, Верстапен стартира първи, но завърши втори

• red bull-
  • спорт-
  • карлос сайнц

Tрети на подиума се качи състезателят на Ferrari Шарл Льоклер

Исторически триумф във Формула 1, Верстапен стартира първи, но завърши втори - 1

Британският пилот с белгийски корени на McLaren Ландо Норис спечели Гран при на Маями и за пръв път в кариерата си след 110 състезания във Формула 1 ликува като победител. Шампионът Макс Верстапен с Red Bull стартира първи, но завърши втори, а трети на подиума се качи състезателят на Ferrari Шарл Льоклер пред неговия съотборник Карлос Сайнц. Пети финишира вторият пилот на Red Bull Серхио Перес, а Люис Хамилтън и Джордж Ръсел от Mercedes останаха седми и осми.

Световният шампион Верстапен си осигури полпозишън в квалификацията и потегли първи. Стартът за Шарл Льоклер бе кошмарен, но монегаскът си върна позицията след грешка от страна на Серхио Перес. Най-добър старт направи Оскар Пиастри (McLaren), който започна от осмо място на решетката, но достигна до третата позиция и излезе дори втори в петата обиколка, след като изпревари Шарл Льоклер.

В продължението на няколко тура Серхио Перес се защитаваше от Ландо Норис, а в края на 18-ата обиколка мексиканецът влезе в бокса и пилотът на McLaren зае петото място в похода си към историческата победа.

Шарл Льоклер изпревари Оскар Пиастри за второто място в 20-ата обиколка и влезе пръв в бокса, а два тура след това Верстапен допусна сериозна грешка и изпрати предмет на пистата, след като влезе в съприкосновение с бордюр. Това наложи влизането на виртуална кола за сигурност, след което Верстапен влезе в бокса в 24-ата обиколка и излезе четвърти. Пет обиколки по-късно се наложи влизането на кола на сигурността, след като Логан Сарджънт (Уилямс) катастрофира.

Състезанието бе рестартирано в 33-ата обиколка, като Ландо Норис запази първото място и успя да се справи по безупречен начин с атаката на Макс Верстапен. Британецът имаше аванс от 4 секунди пред шампиона в 44-ата обиколка и успя да запази аванса си до края, за да триумфира за първи път в състезание от Формула 1.