Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г., вече е отворен и за твоя сайт! ›››

Министерство на отбраната: Четири от американските самолети отпътуваха от летище „Васил Левски”

27 Юни, 2026 12:55 1 558 56

  • министерство на отбраната-
  • американски самолети-
  • отпътуване-
  • летище васил левски

От понеделник предстои поетапно да отпътуват и останалите

Министерство на отбраната: Четири от американските самолети отпътуваха от летище „Васил Левски”  - 1
Снимка: БГНЕС

Четири от американските самолети на летище „Васил Левски” са отлетели, за останалите предстои поетапно да отпътуват от понеделник. Това съобщиха от Министерството на отбраната, цитирани от Нова телевизия.
В края на май Министерският съвет прие решение, с което удължи до 30 юни 2026 г. престоя на територията на страната на до 15 самолета на Военновъздушните сили на САЩ, както и на обслужващия ги личен състав и оборудване.

През изминалата седмица стана ясно, че е имало искане от страна на САЩ за удължаване на срока до 30 юли, но след анализ българските институции са преценили, че удължаването следва да бъде само до края на юни. По време на парламентарен контрол военният министър обясни, че предоставеният едномесечен период има за цел да даде възможност на съюзниците от САЩ да организират следващите си действия и евентуалното преместване на техниката.
Преди дни премиерът Румен Радев заяви, че страната ни е в регулярен диалог със САЩ. „Те ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на месеца, но САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността и ключов партньор в енергетиката, високите технологии, изкуствения интелект и икономиката. Правителството ще продължи да работи за задълбочаването на сътрудничеството между двете страни“, увери премиерът.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 19 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хаха

    43 15 Отговор
    Краварите останаха без съюзници, даже колониална България им би шута 😆

    Коментиран от #29, #44

  • 2 Питам

    35 4 Отговор
    А на кое друго наше летище ще се приземят?

    Коментиран от #5, #6

  • 3 хаха

    32 6 Отговор
    Като не си плащат, а искат само муфтаджийската ...така става.
  • 4 звездите ми говорят

    22 7 Отговор
    че от софийското летище ще бъдат предислоцирани на други летища далеч от столицата.

    Коментиран от #7

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Хаха

    15 2 Отговор

    До коментар #2 от "Питам":

    Друго няма годно където да се обслужват 😆
  • 7 хаха

    10 0 Отговор

    До коментар #4 от "звездите ми говорят":

    Ама и ти да си гледал флайт радара бе вГЗражденец кухорог.
  • 8 🍸🍒🧊

    18 27 Отговор
    Довечера протест срещу Мунчо олигарха и златната му администрация 🥳
  • 9 Дориана

    18 11 Отговор
    Сигурно за отлитането им, не малка заслуга имам и аз. Всекидневно задавах въпроси кокво правят тези агресори в България.
    Доволна съм, че новото правителство с Министър-председател Румен Радев се е вслушало в настояването ми и ереализира молбата ми !

    Коментиран от #10, #12, #23, #33, #38

  • 10 Без име

    12 2 Отговор

    До коментар #9 от "Дориана":

    Смехурка.
  • 11 Тома

    26 5 Отговор
    Запрянката дали е там да им помаха за довиждане.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Kaлпазанин

    11 2 Отговор
    Да започнем пак с смешките днес ,ние нищо не можем да искаме ,защото сме им колония
  • 14 🐮🐮🐮

    17 5 Отговор
    Довиждане , довиждане , довиждане 🖕
  • 15 Да когато

    14 11 Отговор
    Свърши Конфликта Отпътуваха .

    Хаха хахахахаха хахахахаха

    ГЕНЕРАЛ БОТАШОВ ли им каза да напуснат ?

    Ха ха ха ха
  • 16 А50

    24 5 Отговор
    Браво, ако е вярно, това вече обяснява и платения соросоиден протест срещу Радев
  • 17 Ай Сега

    5 7 Отговор
    Какво друго

    Ще търсят ЧЕРВЕНИТЕ ГЕЙТЪРИ

    ЗА КОЕТО ДА ЛАЯТ ?

    ХАХА ХАХАХАХАХА ХАХАХАХАХА ХАХАХАХАХА

    СВЪРШВАТ ИМ ТЕМИТЕ
    ПО КОИТО ДА СЕ ПРАВЯТ
    НА

    ТУРБО ПУТРИОТИ .
  • 18 Психо

    23 6 Отговор
    Какъв съюзник ни е САщ бре?Та Сашт са терористи убиици на държави.

    Коментиран от #24, #27

  • 19 А50

    5 0 Отговор

    До коментар #5 от "хаха":

    Тези обикновенно не се показват на флайтрадара
  • 20 Все пак да попитам

    12 4 Отговор
    Ама няма ли да ни бомбардират?. Както преди 9 септември 1944, по фашистко?

    Коментиран от #34

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 А50

    14 5 Отговор
    Умнокрасивите да побързат, че не останаха колесници
  • 23 Маце!

    8 0 Отговор

    До коментар #9 от "Дориана":

    Почеши копчето и ще се настроиш положително! Цялата депресия ще ти размине...

    Коментиран от #30

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Добра новина

    7 5 Отговор
    Само да не клекнете пак пред агресора Тръмп.
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 16-та република

    2 2 Отговор

    До коментар #18 от "Психо":

    тпак!
  • 28 Хо хо

    8 15 Отговор
    Отпътуваха с Въжделенията на Мунчо и Микробиоложката за падането на визите. Муньо се изхвърли като чи-ки-я на мокър пясък в ЕК, ЕС, УСА, и сега ще има бой по кухата чу-ту-ра. Ко да го прайш, овенен сър!
  • 29 Боруна Лом

    3 3 Отговор

    До коментар #1 от "Хаха":

    НИЩО ПОДОБНО! ЕДНА ИГРА НА ФОКУСИ!
  • 30 Дориана

    4 3 Отговор

    До коментар #23 от "Маце!":

    Вие сте..... възпитанието ми не ми позволява да продължа...!!!

    Коментиран от #31

  • 31 Боруна Лом

    2 3 Отговор

    До коментар #30 от "Дориана":

    Я ПА ТИ,ГЕЙЗЕР
  • 32 2234

    3 2 Отговор
    Уплашихте ги.
  • 33 Джо

    3 3 Отговор

    До коментар #9 от "Дориана":

    Дорианче, отивай на доктор докато е време.
  • 34 Споко !

    6 6 Отговор

    До коментар #20 от "Все пак да попитам":

    Няма !!!
    И знаеш ли защо ???
    Защото преди това твойте братя - руснаците на БОМБАНДИРАХА във Варна и бая наоколо.
    Така, че усмихни се спокойно гражданино на Заддунайская !
  • 35 Нане

    8 4 Отговор
    а кой ще плати наема?

    Коментиран от #40

  • 36 Тагаренко!

    8 1 Отговор
    Моля ви...,не напускайте нашето летище!
    Къса ми се сърцето,само при мисълта за това!
    🙄😮‍💨😓😨🫢
  • 37 Ха ха ха

    5 1 Отговор
    А отпадане на визите ха ха ха
  • 38 Ха ха ха

    4 3 Отговор

    До коментар #9 от "Дориана":

    Не забравяй, че Тръмп е злопаметен и отмъстителен и ще спретне някой номер на България. Пък ти си се радвай, после да няма олеле.
  • 39 Ха ха ха

    8 3 Отговор
    Да не стане като миналия път, пак се върнаха на летището и радостта ви беше кратка. Румбата да се заяжда с американците няма да свърши добре.

    Коментиран от #54

  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 костов

    5 5 Отговор
    визи за сащ няма да има скоро,но мун чо ще ни уреди с визи за сибир!

    Коментиран от #50, #53

  • 42 Радев ни закопа!

    5 4 Отговор
    За да угоди на дрътите му избиратели путинофили!
  • 43 мдааааа

    3 4 Отговор
    Дано на нашите Петолъчки им е олекнало ...
  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 Дориана

    1 5 Отговор
    Рублофатмака наведен сега ще си припише това за голям успех, а янките просто преместиха самолетите ди по близо до фронта да млатат терористите!
  • 46 Нешка

    2 4 Отговор
    Смешник е Чорапа, меко казано. Щото Америка ни бие шут след шут заради управлението в балканската бананова република. Още бе се е усетило това и затова е перченето чорапово и сие. Не сме им изгодни за инвестиции, нашите специалисти им вършат повече работа в САЩ, дават им възможност за по-добро съществуване и развитие. И много други неща, които един чорап със свита от хора в пенсионна или пред възраст и по,-млади кариеристи без подготовка за държавна дейност са със същите характеристики като на кадрите на тиквата Бойко. Какъв интерес има Америка от нас?! Никакъв, трудно се разбира от хората, които само се пенвват да носят гордо българското знаме
  • 47 az СВО Победа 81

    5 1 Отговор
    Днес пък Киев се лиши от три МиГ-29, два унищожени на летище Вознесенск, Николаевска област и един свален над Полтавска област...

    Хубав и успешен ден, а?
  • 48 Търновец

    4 0 Отговор
    САЩ пазят Израел и искат нефтените полета и морски коридори. Самолетите да отиват в Израел
  • 49 Пенчо

    6 0 Отговор
    Ремонтираха ли ги най- после тези шахти?
  • 50 Троян

    6 0 Отговор

    До коментар #41 от "костов":

    За какво ти е виза за САЩ? Да идеш на някоя автомивка, или на обекта или да въртиш геврека на камиона? На САЩ не им трябат общи работници, а хора които ще ги дърпат напред.
  • 51 А щахтите на пистата?

    3 0 Отговор
    Какво стана с шахтите? Оправиха ли ги?
  • 52 Фори

    0 0 Отговор
    Самолетите заминаха, визите останаха.
  • 53 Смешник

    4 0 Отговор

    До коментар #41 от "костов":

    За какво са ни тия визи за тая вече пропадаща държава САЩ не са вече тая държава която бяха
  • 54 Смешник

    3 0 Отговор

    До коментар #39 от "Ха ха ха":

    Ами какво според теб да направи да им постели червен килим ли Който се е хванал с краварите добро не е видял
  • 55 Фройд

    3 0 Отговор
    Сега дядо Запрян , дето лъжеше децата че щели шахти да оправят , нещо порицание пред строя , нещо да си хвърли пагоните , нещо по така, че най нагло лъжеше цялата държава?!
    Кви са тия палячовци бе ?
  • 56 Царя дава пъдаря не дава

    0 0 Отговор
    Българин открил компютрите в САЩ ,Асен Йорданов научил американците да правят летящи крепости
    Наще се правят на експерти
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове