Казахстан намали добива на природен газ от находището „Карачаганак“, след като тази седмица украинска атака с дронове беше насочена срещу Оренбургския газопреработвателен завод в Русия, съобщи днес министърът на енергетиката на страната Ерлан Акенженов, предаде БТА.
Той уточни, че намаляването на добива е пряко свързано с последиците от атаката срещу руския газопреработвателен обект.
Суровият природен газ, (природен газ, който се извлича директно от находището и все още не е преработен - бел. ред.), добиван от проекта „Карачаганак“, в който акционери са американската „Шеврон“ (Chevron) и британско-нидерландската „Шел“ (Shell), обичайно се транспортира за преработка в завода в Оренбург.
Украйна съобщи в сряда, че е поразила предприятието, разположено на около 1700 километра източно от украинската граница.
Тъй като добивите на петрол и природен газ от находището „Карачаганак“ са тясно свързани, ограничаването на газовото производство води и до спад в добива на петрол. Газопреработвателният завод в Оренбург беше атакуван и през октомври миналата година, припомня Ройтерс.
„Естествено, намалихме количеството подаван газ. Доставките на природен газ за потребителите в Казахстан обаче не са прекъснати“, уточни Акенженов.
По думите му добивът на петрол и газов кондензат от находището е намалял с около една четвърт - до 25 000 тона дневно (около 196 500 барела) спрямо предишните 34 000 тона дневно.
През 2024 г. находището е добивало средно около 263 000 барела петрол дневно, които са се изнасяли чрез тръбопроводната система на Каспийския тръбопроводен консорциум (CPC) до руски терминал на Черно море, както и по петролопровода „Дружба“ през Русия към Германия.
„Карачаганак“ доставя природен газ за Оренбург по дългосрочно споразумение между оператора на находището (Karachaganak Petroleum Operating - KPO) и съвместното дружество „КазРосГаз“ (KazRosGas), което е в сила до 2038 година.
Освен „Шеврон“ и „Шел“, находището се управлява от консорциум, който включва още и италианската „Ени“ (Eni), руската „Лукойл“, както и казахстанската държавна компания „КазМунайГаз“ (KazMunayGas).
Киев обяви, че въздушните ѝ удари с дронове с голям обсег срещу руска енергийна инфраструктура имат за цел да отслабят ключов източник на финансиране за руските военни действия.
Руският президент Владимир Путин от своя страна твърди, че „подобни атаки срещу гражданска инфраструктура целят да всяват раздор сред населението“.
Акенженов съобщи още, че Москва официално не е отправяла искане към Казахстан за доставки на горива.
Москва води преговори с Астана за внос на около 50 000 тона бензин АИ-92 с цел да бъдат компенсиран временния недостиг на вътрешния пазар, причинен от прекъсване на дейността на рафинерии и непланирани ремонтни дейности, съобщи Ройтерс в сряда, позовавайки се на четирима свои информирани източника.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 миче мари
големи русофоби сте
кой ли ви плаща за пълнежите и как се издържа сайта
Коментиран от #3
10:21 26.06.2026
2 Володимир Зеленски, президент
Украйна е N1 ☝️😎
Коментиран от #27, #29
10:24 26.06.2026
3 Владимир Путин, президент
До коментар #1 от "миче мари":
"...кой ли ви плаща ..."Аз плащам, но напоследък ни деньги, ни рубли, ни казачок 😄
Коментиран от #26, #28
10:26 26.06.2026
4 Пич
Русия газ си има!!!
Европа - газ няма !!!
Значи, Украйна, в сговор с Англия, уврежда европейските интереси !!!
А тъпите Урсулианци не понимаят, не понимаят, защото Русия им била враг!!!
Коментиран от #5
10:30 26.06.2026
5 Ол1гофрен,
До коментар #4 от "Пич":
Пак ли ще измръзне Европа?Коментиран от #12
10:40 26.06.2026
6 Удри Зельо!
10:42 26.06.2026
7 УРСУЛА ЗДРАВО ЩЕ ДУХА ПЕРКИТЕ ТАЗИ ЗИМА
10:54 26.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Зеленски 🇺🇦 - Началник хунта
10:56 26.06.2026
10 Павлов
До коментар #8 от "Петров":
Пиян ли си ? Или се правиш на шашав ?.10:58 26.06.2026
11 Някой
11:04 26.06.2026
12 Фон дер Миндер
До коментар #5 от "Ол1гофрен,":
Доста производствени мощности вече са замръзнали, не просто измръзнали. За пример вземи немската промишленост/ химическа , металургична, авто индустрията пък съвсем се е вцепенила/ .Коментиран от #16
11:05 26.06.2026
13 Браво
Евала на ЕС.
11:07 26.06.2026
14 Иван 1
11:18 26.06.2026
15 Извода е
Коментиран от #19
11:19 26.06.2026
16 Роскомнадзор
До коментар #12 от "Фон дер Миндер":
Сега обясни защо няколко милиона руснаци си налягат парцалите във фалиралата Германия, вместо да се наслаждават на руския мир!Коментиран от #25
11:26 26.06.2026
17 604
11:26 26.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 хахаха
До коментар #15 от "Извода е":
извода е украйна е източник на пари за европейските елити и брюкселските зелкиКоментиран от #21
11:29 26.06.2026
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Истината
До коментар #19 от "хахаха":
Украйна е средство за пари на лидерите на брюкселските зелки но парите но парите са от Европейския данъкоплатец!11:36 26.06.2026
22 Другата истина
11:40 26.06.2026
23 Баш истината
11:44 26.06.2026
24 Правилно
11:49 26.06.2026
25 Фон дер Миндер
До коментар #16 от "Роскомнадзор":
Тези руснаци там са си родени ! Чети история и не прескачай от тема в тема когато ти стане неудобно ! И да , на европейците им замръзна икономиката тотално !!! Данните/дори и манипулираните / от индустрията го казват , не аз !Коментиран от #31
12:00 26.06.2026
26 каза
До коментар #3 от "Владимир Путин, президент":
един дурачек12:08 26.06.2026
27 горкия
До коментар #2 от "Володимир Зеленски, президент":
в ЕС ще ви свалят и последната риза от гърба докато ви пуснат12:12 26.06.2026
28 Ганьо, ти ли си?
До коментар #3 от "Владимир Путин, президент":
Пак си мечтаеш да си президент..12:14 26.06.2026
29 Целта е
До коментар #2 от "Володимир Зеленски, президент":
Боташ да заработи..12:15 26.06.2026
30 мишо
До къде докара тоя предател Путин Русия долен който надмина и Горби и пияницата Б. Елцин ? с неговото нехайство , безразличие и не способностa му да направи нещо .. Човек ще си помисли ,че е подобрил и има икономически подем ? нищо подобно ръст около 1.2-1.5 % БВП беше с години когато Китай имаше периоди до 13-14% сега имат окoло 7-8 % който го считат за нисък като в началото на уж така наречената СВО операция беше някъде около 3.4-4 % сего естествено падна .
12:32 26.06.2026
31 Роскомнадзор
До коментар #25 от "Фон дер Миндер":
Каква история четеш? Няколко седят в момента до мен. Всички са се довлекли през 90те, Дошли умрели от глад, тука държавата ги направила хора, а те за благодарност припадат по Путин. Нооо тука си траят и сато ги питам нали в Русия е рай , а тука кочина , защо не си обирате крушите почват децата училище и тн Така че не дрънкай като не знаеш!Коментиран от #32
13:09 26.06.2026
32 Фон дер Миндер
До коментар #31 от "Роскомнадзор":
"Volkswagen планира да съкрати до 100 000 работни места" .... А този "просперитет " как ще го обясниш ?Може би и това са глупости според теб .Коментиран от #33
13:20 26.06.2026
33 Роскомнадзор
До коментар #32 от "Фон дер Миндер":
Лош късмет! Просто китайците решиха и се научиха да правят автомобили. Ако ти имаш хранителен магазин с три продавачки и срещу теб отвори огромен Кауфланд, надали ще се разминеш само със съкращаването на някоя от тях.14:13 26.06.2026