Емблематичният случай с мащабното строителство в горските територии на местността „Баба Алино“ край Варна навлиза в решителна фаза. Докато Окръжната прокуратура разплита схемата чрез пет отделни досъдебни производства, над 100 жители на комплекса внасят петиции за спиране на събарянето, а съдът категорично отказа да върне на поста отстранената шефка на местния кадастър.
Нови разкрития: Пет дела и разпит на инвеститора
Разследването около „незаконния град“ в района на к.к. „Чайка“ се разраства с бързи темпове. Окръжната прокуратура във Варна вече работи по пет официални досъдебни производства за длъжностни престъпления и бездействие на местната администрация. В рамките на разследванията за първи път беше разпитан украинският предприемач Олег Невзоров, представляващ инвеститора „КУБ Корпорация“.
Прокуратурата обяви, че към момента няма законови основания за неговото задържане, а самият Невзоров твърди, че строителството е напълно законно и отрече да е ползвал политически чадър. Според изявления на премиера обаче българските служби проверяват дали е оказван натиск от външни дипломатически лица по този казус.
Съдът се произнесе: Без милост за оградите и кадастъра
Административният съд във Варна взе две ключови решения по сагата. Първо, магистратите оставиха без уважение жалбата на инвеститора „ВилАпарт Арканум“ ООД и потвърдиха заповедта на Регионалната дирекция по горите (РДГ) за незабавно премахване на незаконните ограждения в 9 имота в горския фонд. Багерите вече започнаха работа по премахването им на терен.
Второто важно решение на съда е, че не върна на поста отстранената директорка на Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) – Варна. Служебният регионален министър направи два опита за нейното освобождаване заради нанасянето на сградите в масивите. Отстранената шефка обаче контрира с официална позиция, че според закона кадастърът е длъжен да нанася всички съществуващи постройки на терен, независимо дали те са законни, или не.
Живеещите в комплекса внасят петиция, за да спасят домовете си
Над 100 собственици на имоти и жители на комплекса (голяма част от които украински бежанци) внесоха официална петиция с искане за незабавно спиране на всички процедури по събаряне. Хората са притеснени, тъй като са закупили жилищата с редовни договори, изплащат ипотеки и са плащали данъци в НАП и сметки за битови нужди.
Жителите настояват за спешна среща с кмета на Варна Благомир Коцев. Към момента обаче позицията на общината остава твърда – строежите са изградени чрез мащабна схема с фалшиви документи и удостоверения за търпимост от предходната администрация, поради което постройките подлежат на събаряне. Към момента все още не е прекъснато захранването с ток и вода на обектите до пълното изясняване на съдебните дела.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 съборете поне някой кокошарник вече
Коментиран от #26, #29, #48
06:53 26.06.2026
2 муцунка
06:54 26.06.2026
3 анонимен
06:56 26.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Последния Софиянец
06:56 26.06.2026
6 анонимен
06:58 26.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Мурка
07:07 26.06.2026
10 тиквенсониада
По този начин се пълнят и чекмеджетата , които Мата Хари ни показа !
Коментиран от #30
07:10 26.06.2026
11 МАЙ ПРОКУРАТУРАТА
07:13 26.06.2026
12 Търновец
07:15 26.06.2026
13 Аууу ,
07:15 26.06.2026
14 доктор ОХ боли
До коментар #7 от "Тагаенко":
А защо не и да отидат доброволци на фронта , а най-отзад Тагаренко и евролидерите да си стоят на топло в къщи и да дават умни заповеди , команди и да говорят с лозунги !07:16 26.06.2026
15 Да,ама не 44
07:18 26.06.2026
16 Тото 1 и Тото 2
Коментиран от #24
07:19 26.06.2026
17 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.
07:22 26.06.2026
18 На БАБА фърчилото
Или ТОЙ / да се свети името му / вече много , много , ама много внимава след като го сГАЩИха в Барселона с оная мис ГАЩИ ?
07:23 26.06.2026
19 Механик
При доказано, че тоя град е незаконен и е построен в разрез с всички легални практики, какъв въпроса да не се приложи закона, както по отношение на постройките, така и по отношение на "главния инвеститор"?? Като какъв свидетел го разпитват? Той да не е секретарка или технически сътрудник във фирмата от който главните да са крили различни обстоятелства? Какви тайни би могло да има от него, по повод на фирмените дела?
На баба ви Алиното- това мога да кажа аз.
Коментиран от #21
07:34 26.06.2026
20 500 000 имота на руснаци
Настоящото "украинско" лице е руснак и следите водят към схеми свързани с Руската федерация, а това значи с руските служби.
Коментиран от #25, #35
07:36 26.06.2026
21 СелРомНадзор
До коментар #19 от "Механик":
Във всеки град и всяко село има незаконни постройки и най-вече в циганските махали. Цели палати? С какви пари? С какви разрешения? Данъци плащат ли? Защо не пъpди по въпроса десетилетия наред? Изведнъж обяче тая украинска нишка се оказя национален проблем. Но хилядите други от години подобни - не се забелязват.Защото не могат да се обвинят украинците ли?
Коментиран от #31
07:39 26.06.2026
22 Това си е,
07:39 26.06.2026
23 Тимаджия
07:40 26.06.2026
24 РусТрол
До коментар #16 от "Тото 1 и Тото 2":
Защото информацията е излъгана.07:40 26.06.2026
25 Механик
До коментар #20 от "500 000 имота на руснаци":
Да бе, руснак бил. Хаха.И за това ли украинската посланичка е спряла проверката на ДАНС? Щото се е застъпвала за руснак?
07:40 26.06.2026
26 Редовни договори?
До коментар #1 от "съборете поне някой кокошарник вече":
Че, то нередовни договори има ли? Всъшност, как ше докажат какво са купили и колко са платили? По документ такива сгради няма.07:42 26.06.2026
27 Пацо
07:42 26.06.2026
28 Простият
07:43 26.06.2026
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Щерев
До коментар #10 от "тиквенсониада":
Окраинските пари отиват директно в джоба на боико праните гащи които мечтаеше да е като Брус Ли а си остана един крадец.07:45 26.06.2026
31 Механик
До коментар #21 от "СелРомНадзор":
Ч кой е казал, незаконните ромски постройки да не с е бутат? Аз лично такова нещо не в съм казал.Но дори и така, пак не с и прав. Ромите поне се водят "български граждани" (по паспорт), а тоя град е построен от ЧУЖДИ за нас граждани и в него живеят ЧУЖДИ за нас граждани.
И ако ти и останалите укри не бяхте толкова нагли и нахални, вероятно нямаше да сме така злобни към вас. Но НЕ, вие държите да сте нагли, нахални и кресливи. Държите всички останали да се съобразяват с вас. Е, за това искаме ПЪРВО да бутнат вашия град, а ако има време после, тогава и ромските постройки.
Понял?
Коментиран от #40
07:45 26.06.2026
32 Тихомир
07:45 26.06.2026
33 камънчо
07:46 26.06.2026
34 полиграф
До коментар #4 от "колориметър":
Във WC ходите ли заедно или само в банята?07:48 26.06.2026
35 боико
До коментар #20 от "500 000 имота на руснаци":
Болен си или си на тагаренко секретарката.07:48 26.06.2026
36 УрСульо
Всички украински апартаменти са за къртене.
Самите украинци също.
07:57 26.06.2026
37 Добрин
Странна държава е България, виновен град има, а виновни корумпета, няма!
07:57 26.06.2026
38 Ренета
08:02 26.06.2026
39 Аоо
08:10 26.06.2026
40 Аоо
До коментар #31 от "Механик":
Разликата във вида на ромските боклуци и тези е огромна. Къщите в Баба Алино може и да са незаконни, но са построени със завидна за бугарския архитект и конструктор визия и качество. А ромските са опасни освен че са незаконни. Ако някой циганин случайно или неслучайно пострада, евро Урсулите ще натиснат България, бедна ти е фантазията. Разликата между качеството на строителството между магистралите на крадливата герберска шайка и тези къщи във баба Алино е огромно.08:23 26.06.2026
41 Жожи
08:30 26.06.2026
42 Поз-ор, позо -р
08:42 26.06.2026
43 щом е незаконен градът са длъжни
08:52 26.06.2026
44 Абе
08:52 26.06.2026
45 ако новодомеца има нотариален акт
08:57 26.06.2026
46 ПОЛКОВНИКА
08:59 26.06.2026
47 Мнение
08:59 26.06.2026
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Всичко да се събаря!!!
09:14 26.06.2026
50 Игла !
Сено !
09:39 26.06.2026
51 Украинците Не Са Виновни !
Заети В Кражби !
Не си Гледат Работата !
09:41 26.06.2026
52 Дориана
09:58 26.06.2026